Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Eonium drzewiaste

Eonium drzewiaste

Dzwonek ‘Blue Wonder’

Dzwonek ‘Blue Wonder’

Opuncja

Opuncja figowa

Widliczka

Widliczka

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Cambria

Cambria
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cambria to handlowa handlowa grupy storczyków skupiającej wiele między rodzajowych hybryd storczyków z rodziny Oncidieae.

Cambria to roślina o dekoracyjnych kwiatach, których liczba, wielkość, kształt i kolor może być różna, ponieważ zależy od charakterystycznych cech danej odmiany. Większość odmian storczyków cambria kwitnie częściej niż raz w roku. Nowe kwiaty nie powstają na tym samym pędzie, dlatego po przekwitnięciu pęd kwiatostanowy można wyciąć u podstawy (w pobliżu pseudobulwy).

Storczyki z grupy Cambria – wymagania uprawowe

Storczyki z grupy Cambria preferują stanowisko jasne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi – zbyt silne słońce powoduje powstawanie plam na liściach. Temperatura uprawy powinna być nieco wyższa latem (20-24 st. C), a zimą niższa (18-20 st. C). Storczyki Cambria lubią, gdy w nocy temperatura jest o kilka stopni niższa niż w dzień.
W domu storczyki Cambria najlepiej ustawić z dala od źródeł ciepła oraz przeciągów. Zimowe wietrzenie może spowodować przemarznięcie liści objawiające się ich szklistością i więdnięciem (trzeba o tym pamiętać także przy transporcie rośliny ze sklepu do domu w mroźny dzień). Latem można rośliny wynieść na balkon bądź taras, pamiętając jednak by nie ustawiać ich w miejscu, gdzie będą narażone na bezpośrednią operację słoneczną i silne deszcze.

>>Przeczytaj też: Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?

Jak podlewać storczyki Cambria

Podlewanie storczyków Cambria powinno być obfite, ale niezbyt częste. Najlepiej nawadniać roślinę wstawiając ją na około 0,5 godz. do naczynia z wodą. Po tym czasie doniczkę wyjąć, a nadmiar wody odsączyć. Ważne, by pomiędzy kolejnymi podlewaniami ziemia w doniczce całkowicie wyschła. Do podlewania należy stosować deszczówka, wodę z filtra odwróconej osmozy lub wodę destylowaną. Można ewentualnie podlewać wodą z kranu, ale tylko przegotowaną i odstaną.
Aby dobrze rosły i obficie kwitły storczyki Cambria potrzebują odpowiedniej wilgotności powietrza, która powinna wynosić 50-60 proc. Aby zapewnić taki poziom należy ustawić w pobliżu roślin nawilżacz powietrza bądź umieścić doniczkę na podstawce bądź tacy wypełnionej kamykami lub keramzytem zalanymi wodą. Nie wolno jednak spryskiwać roślin, ponieważ wtedy na liściach  pojawiają się plamy i przebarwienia.

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza

W czasie wzrostu rośliny trzeba systematycznie nawozić stosując ogólnodostępne specjalne nawozy dla storczyków.
Storczyki Cambria najlepiej przesadzać do roku, do tej samej albo niewiele większej doniczki wypełnionej lekkim, przepuszczalnym i przewiewnym specjalistycznym podłożem dla storczyków. Przy przesadzaniu nie wolno rozdzielać rośliny na pojedyncze pseudobulwy – minimalnym podziałem jest grupa 3–4 zrośniętych ze sobą pseudobulw. Po przesadzeniu przez 7–10 dni roślin nie podlewa się.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.