Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czystek kreteński

Czystek

Begonia królewska

Begonia królewska

Scindapsus pstry

Scindapsus pstry

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny

Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Brassia

Brassia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Brassia to grupa roślin (kilkadziesiąt gatunków) należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W środowisku naturalnym występują w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej oraz w Azji. W uprawie doniczkowej spotyka się często Brassia arcuigera oraz Brassia verrucosa. Rośliny mają pokrój wzniesiony. To epifity zwykle wytwarzające kilka liści i 1-2 pędy kwiatostanowe. Liście są duże, grube, mięsiste o barwie zielonej lub zielono-białej. Kwiaty mają oryginalny pająkowaty kształt. Termin kwitnienia (podobnie jak barwa kwiatów) zależy od konkretnego gatunku.

Brassia – podobnie jak większość storczyków – lubi miejsca jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie jest dla niej szkodliwe. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Czasem są sztucznie doświetlane. Optymalny zakres temperatur letnich wynosi 20-27 st. C (w czasie dnia) i 15-20 st. C (nocą). Zimą roślina powinna znajdować się w chłodniejszym pomieszczeniu: 18-20 st. C za dnia i 12-15 st. C w nocy. Storczyki Brassia można uprawiać na pniach (trzeba je tylko dobrze przymocować). Przy tradycyjnej uprawie w doniczce należy stosować specjalistyczne podłoże.
Brassia lubi umiarkowanie wilgotne podłoże – nie można doprowadzić do przesuszenia korzeni. Podlewanie ogranicza się jesienią, gdy zieleń wchodzi w okres spoczynku. Zawsze należy używać miękkiej, odstanej wody. Storczyki Brassia zaleca się często, nawet codziennie zraszać. W okresie wzrostu warto je dokarmiać – co 2-3 tygodnie, stosując nawozy dla storczyków. Roślina powinna znajdować się w pomieszczeniu o wilgotności powietrza oscylującej w granicach 50-70 proc. W pokoju warto zainstalować nawilżacz powietrza.

Brassia to cenna dekoracja mieszkań. W dobrych warunkach wytwarza dużo dekoracyjnych kwiatów o oryginalnym kształcie. Niestety storczyk ten ma stosunkowo duże wymagania i jego uprawę odradza się u osobom początkującym.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.