Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Epidendrum

Epidendrum

Koryfanta

Koryfanta

Sagowiec jamajski (zamia)

Sagowiec jamajski = Zamia

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Begonia Masona

Begonia masoniana
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielono-brązowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwono-żółto-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Begonia Masona należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać m.in. w Chinach oraz Nowej Gwinei. W Polsce ze względu na klimat uprawiana jest jako roślina pokojowa. Osiąga 30-60 cm wysokości. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście begonii Masona są duże, chropowate, owłosione, z brązowym wzorem (często przypominającym niemiecki Krzyż Żelazny - stąd angielska nazwa rośliny „iron cross begonia”). W pomieszczeniach kwitnie rzadko i nieregularnie. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej.

Begonię Masona najlepiej uprawiać w miejscu lekko zacienionym – wtedy wytwarza atrakcyjnie zabarwione liście. Może to być parapet okna południowego lub stanowisko nieco bardziej oddalone od „źródła” światła. Nie można uprawiać jej w pełnym słońcu (parapet południowy), wtedy blaknie i szybko przysycha. Nie lubi także zanieczyszczenia powietrza, np. oparów z kuchenki.
Optymalne podłoże do uprawy begonii Masona to żyzny torf wymieszany z piaskiem. Warto zapewnić przy tym warstwę drenażową (około 1/3 donicy). Roślina lubi małe pojemniki. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, także w czasie zimy. Wymaga regularnego podlewania, jednak należy unikać nadmiaru wody. Zalewanie begonii objawia się szybkim gniciem mięsistych kłączy. Nawożenie można stosować od wiosny do końca lata. Najlepiej stosować nawozy o niewielkiej zawartości azotu i wapnia. W szczególności begonię trzeba chronić przed chorobami grzybowymi. Objawami mogą być nienaturalne plamy na liściach.
Begonię Masona
można rozmnożyć przez podział kęp. Zimą liście mogą zamierać. Należy wtedy mocno ograniczyć podlewanie. Po kilku tygodniach okaz zregeneruje się.

Begonia Masona to ciekawa dekoracja wnętrz. Jej zaletą są oryginalne liście. Można ją uprawiać na parapecie, w oddaleniu od okna, na regale lub kwietniku. Przez lato może być wystawiona na zewnątrz, np. na zacieniony taras lub balkon.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.