Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Filodendron czerwieniejący

Filodendron czerwieniejący

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny

Ceropegia Wooda

Ceropegia Wooda

Drosera intermedia

Rosiczka

Doniczkowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Araukaria wyniosła

Araucaria excelsa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Araukaria doniczkowa

Araucaria wyniosła (Araucaria excelsa - A. heterophylla) jest rośliną wiecznie zieloną, o liściach igiełkowatych, jedną z niewielu roślin iglastych, które mogą być uprawiane w pomieszczeniach. Pochodzi z wyspy Norfolk w południowej części Pacyfiku, gdzie odkryto ją w 1793 roku. W środowisku naturalnym tworzy okazałe drzewa do 60 m wysokości. Rośnie bardzo powoli, w mieszkaniach dorasta zazwyczaj do 150 cm wysokości.

Araukaria wyniosła

Boczne gałęzie rośliny rozmieszczone są na pędzie głównym poziomo, w regularnych okółkach. Jest niezwykle efektowną rośliną, najlepiej wygląda sama. Nie zaleca się uprawy araukarii w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, zwłaszcza, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 21 st. C. Nadaje się do widnych pomieszczeń nieogrzewanych bądź do oranżerii. W zbyt wysokiej temperaturze staje się podatna na porażenie przez wełnowce.

 

Araukaria pielęgnacja

Kupując araukarię wybieramy egzemplarz o obfitym, zielonym ulistnieniu, z igłami sprężystymi, bez śladów opadania na rozgałęzieniach dolnych okółków. Rośnie powoli – rocznie około 15 cm rocznie (przyrasta jeden okółek). Można  postawić ją przy oknie południowym, jednak latem trzeba ją chronić przed słońcem w południe. Najlepiej lubi stanowisko półcieniste, znosi dobrze miejsca zacienione, jeżeli od czasu do czasu zapewni się jej dobre światło. Dla araukarii zimą minimalna temperatura wynosi 5 st. C, maksymalna 13 st. C. Latem należy ja podlewać dwa razy w tygodniu, zimą najwyżej raz w tygodniu. Podlewać należy wodą miękką, niezawierającą wapnia. Latem zasilamy roślinę co 14 dni rozcieńczonym nawozem płynnym i zraszamy miękką wodą przynajmniej dwa razy w tygodniu (zimą raz w tygodniu, jeśli rośnie w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem). Nie wolno używać preparatów nabłyszczających.

Przeczytaj też: Pielęgnacja araukarii

Młode araukarie przesadzamy co drugi rok. Gdy urośnie powyżej 1 m wysokości, pozostawiamy ją w tym samym pojemniku, zmieniając jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Obcinamy ogołocone z igieł, martwe gałązki.

Przeczytaj też o araukarii chilijskiej

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (18)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.