Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kalatea

Kalatea

Cantedeskia

Cantedeskia

Ctenanthe

Ctenanthe

Drosera intermedia

Rosiczka

Doniczkowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Anturium Andreego

Anthurium andreanum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Magdalena Michalak
  • Floriada 1 18.09.2012 072.jpg
    Fot: Teresa Mahrus
  • Floriada 1 18.09.2012 074.jpg
    Fot: Teresa Mahrus
Opis:

Anturium Andreego to popularna roślina doniczkowa przeznaczona do ozdoby wnętrz. Kwiaty różnych odmian anturium uprawianego w szklarniach są niezwykle popularne jako kwiaty cięte.
Anturium Andreego osiąga 50–70 cm wysokości. Ma skrócone pędy, wyrastające z węzłów korzenie przybyszowe są w górnej części odkryte i podpierają wydłużający się pęd (łatwo się łamią). Liście podłużnie sercowate, osiągające nawet 30–40 cm długości, są osadzone na ogonkach takiej samej długości jak blaszka liściowa.
Częścią ozdobną anturium Andreego jest osadzona na długim pędzie pochwa otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Pochwa ta jest szeroka, sercowata, o pęcherzykowatej powierzchni i w zależności od odmiany przybiera różne barwy. Kolba ma 6–10 cm długości, jest prosta lub lekko wygięta. Na niej znajdują się ściśle ułożone kwiaty obupłciowe, które mają bardzo silnie zredukowany okwiat.
Główna pora kwitnienia anturium Andreego przypada od lutego do czerwca, ale pojedyncze pędy kwiatowe pojawiają się cały rok.

Anturium Andreego uprawia się w podłożu lekkim, próchniczym, przepuszczalnym, o pH 4,5–5,5 (można użyć ziemię do storczyków). Do wzrostu wymaga temperatury 22–24 st.C, ciepłego podłoża (25 st.C), rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza. Od września rośliny przechodzą w okres spoczynku, temperaturę należy wtedy obniżyć do 15–18 st.C, ograniczyć podlewanie i zwiększyć dostęp światła.
Anturium Andreego rozmnaża się przez podział roślin, który wykonuje się podczas przesadzania starszych roślin po kwitnieniu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (19)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.