Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Achimenes wielkokwiatowy

Achimenes wielkokwiatowy

Cissus cukrowy

Cissus cukrowy

Agawa potatorum

Agawa potatorum

Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Alokazja

Alocasia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodzaj alokazja, należący do rodziny obrazkowatych, liczy sobie ponad 70 gatunków roślin, w większości pochodzących z tropikalnych rejonów świata, m.in. z Azji i Australii. Mimo takiej różnorodności, w uprawie doniczkowej spotyka się zaledwie dwa z nich: alokazję Sandera (łac. Alocasia sanderiana) oraz mieszańca - alokazję amazońską (łac. Alocasia × amazonica).
Alokazja to niezwykle dekoracyjne pokojowa roślina doniczkowa. Jej największą ozdobą są duże, ciemnozielone, błyszczące liście o strzałkowatym kształcie o wyraźnie widocznych, szarobiałych nerwach, kontrastujących z ciemną zielenią górnej strony liści oraz brązowobordowym spodem blaszki liściowej. Liście alokazji rozwijają się na długich (0,5 - 2 m), mięsistych i wzniesionych ogonkach, które w górnej części delikatnie przewieszają się pod ich ciężarem. Jak większość roślin z rodziny obrazkowatych, alokazja również kwitnie, jednak jej kwiaty są dość niepozorne i nie mają szczególnych walorów dekoracyjnych.
Alokazja należy do jednych z bardziej wymagających roślin doniczkowych, dlatego jej uprawa jest dość trudna. Przez cały rok alokazja wymaga temperatury pokojowej (20-25 st.C), dużej ilości rozproszonego światła oraz wysokiej wilgotności powietrza. Podłoże dla alokazji powinno być lekkie, przepuszczalne i próchnicze, nie może zatrzymywać nadmiaru wody. Korzenie alokazji są bardzo wrażliwe zarówno na zalanie, jak i przesuszenie, a liście rośliny nie znoszą przeciągów ani suchego powietrza.
Jeśli alokazja będzie miała zbyt ciemno lub powietrze wokół niej będzie za suche, może zacząć zasuszać liście i przejść w stan całkowitego spoczynku, z którego w warunkach domowych raczej już się nie obudzi. Alokazja bardzo rzadko zawiązuje nasiona, dlatego najlepiej rozmnażać ją za pomocą podziału kłączy.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.