Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dizygoteka

Dizygoteka wytworna

Kalanchoe wiechowate

Kalanchoe wiechowate

Phalaenopsis

Falenopsis

Monstera dziurawa

Monstera dziurawa

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Aerangis

Aerangis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: przewieszający się
Wysokość: do 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Aerangis to grupa roślin należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje ponad 50 gatunków – większość z nich w środowisku naturalnym występuje w Afryce. Najczęściej są to epifity – rośliny rosnące na innych gatunkach, jednak nie prowadzące pasożytniczego trybu życia. Pędy storczyka aerangis mogą osiągać nawet do 90 cm długości. Liście są grube, mięsiste, mają 10-30 cm długości. Roślina wytwarza korzenie powietrzne, bez pseudobulw.

Storczyk Aerangis może zakwitać w różnym okresie – w zależności od warunków i ostatniego kwitnienia. Długie kwiatostany (około 20-centymetrowe) złożone są z drobnych białych kwiatów, dekoracyjnie się przewieszają. Kwiaty intensywnie pachną nocą.

Aerangis powinno się uprawiać w miejscu o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać jednak bezpośredniego nasłonecznienia, które może doprowadzić do poparzenia rośliny. Odpowiednie są parapety okien skierowanych na północ oraz wschód. Roślinę można uprawiać w płytkich pojemnikach z dobrym drenażem lub na podkładkach z paproci. Dobrze prezentuje się w wiszących pojemnikach. Storczyk wymaga wysokiej wilgotności powietrza (w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacz) i częstego zraszania. Podlewanie umiarkowane – nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Roślina lubi ciepło – temperatura nie powinna spadać poniżej 23 st. C. Nawożenie sporadyczne – raz na kilka tygodni – niewielkimi dawkami specjalistycznego nawozu dla storczyków. Aerangis nie przechodzi w stan spoczynku.

Aerangis nie należy do storczyków najłatwiejszych w uprawie, jednak odwdzięcza się efektownym wyglądem. Powinno się go uprawiać w jasnych pomieszczeniach o dużej wilgotności (np. w łazience). Dobrze rośnie w ogrzewanych szklanych ogrodach zimowych.


Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.