Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Araukaria wyniosła

Araukaria wyniosła

Pomarańcza chińska

Pomarańcza chińska

Aloes zwyczajny

Aloes zwyczajny

Filodendron

Filodendron

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Adiantum

Adiantum raddianum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: obficie
Pokrój:
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Adiantum to paproć o bardzo delikatnej budowie. Lubi stanowiska półcieniste i cieniste, nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej postawić ją na parapecie okna północnego, północno-zachodniego lub północno-wschodniego. Roślinie należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym nie należy stawiać jej w pobliżu grzejników. Nie lubi zmiany miejsca.
Podłoże do uprawy adiantum powinno być dość żyzne, próchnicze i przepuszczalne – najlepiej użyć specjalistyczne podłoże dla paproci, ale można też uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z dodatkiem torfu. Podlewać należy obficie i regularnie, odstałą wodą, podłoże musi być stale lekko wilgotne. Zalecane jest obfite zraszanie miękką wodą, najlepiej codziennie, szczególnie zimą, w ogrzewanych pomieszczeniach, w przeciwnym wypadku liście będą zasychać. Można również doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, pamiętając by dno doniczki nie dotykało lustra wody. Jeśli liście uschną, należy je ściąć i próbować ratować roślinę, spryskując ją codziennie do momentu, aż pojawią się młode przyrosty. Adiantum nie znosi nabłyszczania.
W okresie wegetacji adiantum zasila się specjalistycznym nawozem dla paproci bądź uniwersalnym nawozem dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, w dawce o połowę mniejszej niż zalecana na opakowaniu.
Adiantum przesadza się wiosną, kiedy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki. Nie należy ugniatać mocno podłoża w doniczce, ponieważ paprocie lubią mieć trochę powietrza wokół korzeni.
Adiantum rozmnaża się przez podział roślin wiosną podczas przesadzania lub przez wysiew zarodników.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.