Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Rozchodnik Makinoi 'Kosmosje'

Rozchodnik Makinoi 'Kosmosje'

Phalaenopsis

Falenopsis

Filodendron

Filodendron

Epipremnum

Epipremnum złociste

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Achimenes wielkokwiatowy

Achimenes grandiflora
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 25 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Achimenes wielkokwiatowy to bylina należąca do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie w Ameryce Środkowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa.
Achimenes wielkokwiatowy ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Dorasta do 25-35 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, szorstkie, owłosione o sercowatym kształcie. Największą ozdobą rośliny są duże, pięciopłatkowe kwiaty, które mogą mieć różną barwę – białą, różową, fioletową, niebieską lub czerwoną. Achimenes kwitnie od początku lata aż do jesieni.

>>Poznaj też inne rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach

Achimenes - warunki uprawy

Achimenes wielkokwiatowy zaleca się uprawiać w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i zachodniej (w tym wypadku czasem trzeba roślinę osłonić, np. kartką papieru). Optymalna temperatura latem wynosi 20-25 st. C, zimą 15-20 st. C. Z powodzeniem rośnie w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych. Dla zwiększenia przepuszczalności można wymieszać ją z piaskiem. Na dnie donicy zaleca się ułożyć warstwę drenażową. W sezonie achimenes należy regularnie podlewać (przesuszony szybko zamiera!).

>>Przeczytaj też: Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu: Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe

Sporadycznie – raz na kilka tygodni – warto dokarmiać go nawozami dla roślin kwitnących. Późną jesienią roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku - to naturalny proces. Należy przenieść ją wtedy do nieco chłodniejszego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie (pędy powinny zaschnąć). W suchych pomieszczeniach może dochodzić do zasychania końcówek liści. Achimenes rozmnaża się przez uszczykiwanie i ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych lub podział kłączy.

Achimenes wielkokwiatowy to ciekawa, obficie kwitnąca roślina doniczkowa do dekoracji mieszkań. W okresie letnim można ją przenieść na balkon lub taras.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.