Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Krokus Tricolor

Krokus Tricolor

Tygrysówka pawia

Tygrysówka pawia

Tulipan 'Arabian Mystery'

Tulipan 'Arabian Mystery'

Narcyz

Narcyz

Cebulowe

lista roślin
fot: photos.com

Zimowit jesienny

Colchicum autumnale
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Zimowit jesienny jest byliną bulwiastą z rodziny zimowitowatych Colchicaceae. W Polsce jest spotykany w warunkach naturalnych – najczęściej w górach i na pogórzu oraz w północno-wschodniej części kraju. Trwałą częścią rośliny jest podziemna bulwa.

Zimowit jesienny jest podobny do krokusa (i często z nim mylony), ale rozwija się zupełnie inaczej: jesienią ukazują się tylko kwiaty (około 15 cm wysokości), natomiast liście (6 cm szerokości i 30 cm długości) wyrastają w marcu, w czerwcu zaś zasychają. Roślina wytwarza od 3 do 8 (zależnie od wielkości bulwy) wąskolancetowatych, tępo zakończonych liści.

Zimowit kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być purpurowoliliowe, różowoliliowe, liliowe, różowe, czasem białe, pojedyncze bądź pełne. Mają lejkowaty kształt, tworzą promienisty okwiat, składający się z 6 działek zrośniętych u nasady w długą rurkę. Z jednej dużej bulwy (średnicy 8 cm) wyrasta ich kilkanaście.

Bulwy sadzi się w VII–VIII na głębokości 12–15 cm. Cebule warto przed posadzeniem zaprawić środkiem grzybobójczym. Częste przesadzanie nie sprzyja obfitemu kwitnieniu.

Zimowity na rabatach najlepiej sadzić w towarzystwie innych roślin, można też sadzić je w trawie bądź na wrzosowisku. Nadają się również na kwiat cięty.
Podłoże powinno być wilgotne, ale jednocześnie dobrze przepuszczalne, o dużej zawartości składników pokarmowych, o odczynie zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne lub nieznacznie półcieniste.
Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych, oddzielanych od bulw matecznych wykopanych w VI po zbrunatnieniu liści.

UWAGA: zimowit to roślina trująca (zawiera trujący alkaloid kolchicynę), dlatego należy unikać sadzenia go w ogrodach, gdzie przebywają małe dzieci.

Galeria zdjęć:

 • Fot: photos.com
 • IMG_0100.JPG
  Fot: Teresa Mahrus
 • IMG_0210.JPG
  Fot: Teresa Mahrus
 • IMG_0016-2.JPG
  Fot: Teresa Mahrus
 • 12-09-10_1647.jpg
  Fot: Ela R.
 • 08-09-10_1348.jpg
  Fot: Ela R.
 • 12-09-10_1442.jpg
  Fot: Ela R.
 • DSCN1169.JPG
  Fot: Bergenia
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.