Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipan 'Arabian Mystery'

Tulipan 'Arabian Mystery'

Czosnek okazały

Czosnek okazały

Bożykwiat Meada

Bożykwiat Meada

Tulipan 'Mariette'

Tulipan 'Mariette'

Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Zimowit jesienny

Colchicum autumnale
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zimowit jesienny jest byliną bulwiastą z rodziny zimowitowatych Colchicaceae. W Polsce jest spotykany w warunkach naturalnych – najczęściej w górach i na pogórzu oraz w północno-wschodniej części kraju. Trwałą częścią rośliny jest podziemna bulwa.

Zimowit jesienny kwiat

Zimowit jesienny jest podobny do krokusa (i często z nim mylony), ale rozwija się zupełnie inaczej: jesienią ukazują się tylko kwiaty (około 15 cm wysokości), natomiast liście (6 cm szerokości i 30 cm długości) wyrastają w marcu, w czerwcu zaś zasychają. Roślina wytwarza od 3 do 8 (zależnie od wielkości bulwy) wąskolancetowatych, tępo zakończonych liści.

Zimowit kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być purpurowoliliowe, różowoliliowe, liliowe, różowe, czasem białe, pojedyncze bądź pełne. Mają lejkowaty kształt, tworzą promienisty okwiat, składający się z 6 działek zrośniętych u nasady w długą rurkę. Z jednej dużej bulwy (średnicy 8 cm) wyrasta ich kilkanaście.

>>Przeczytaj też: Zimowity na powitanie jesieni

Zimowit uprawa

Zimowity na rabatach najlepiej sadzić w towarzystwie innych roślin, można też sadzić je w trawie bądź na wrzosowisku. Nadają się również na kwiat cięty.
Podłoże powinno być wilgotne, ale jednocześnie dobrze przepuszczalne, o dużej zawartości składników pokarmowych, o odczynie zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne lub nieznacznie półcieniste.
Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych, oddzielanych od bulw matecznych wykopanych w VI po zbrunatnieniu liści.

Zimowit sadzenie

Bulwy zimowitów sadzi się w lipcu i sierpniu na głębokości 12–15 cm. Cebule warto przed posadzeniem zaprawić środkiem grzybobójczym. Częste przesadzanie nie sprzyja obfitemu kwitnieniu.

UWAGA: zimowit to roślina trująca (zawiera trujący alkaloid kolchicynę), dlatego należy unikać sadzenia go w ogrodach, gdzie przebywają małe dzieci.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.