Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Agapant

Agapant

Śniedek baldaszkowaty

Śniedek baldaszkowaty

Śnieżnik Forbesa

Śnieżnik Forbesa

Tulbagia fioletowa

Tulbagia fioletowa

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zefirant

Zephyranthes
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zefirant to roślina cebulowa o dekoracyjnych kwiatach, należąca do rodziny amarylkowatych (Amarylidaceae). W naturze rośnie w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. W naszym klimacie zazwyczaj przemarza zimą, dlatego jego cebule należy jesienią wykopać z gruntu i przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.
Zefirant to roślina niska (dorasta do 10–25 cm wysokości) o wzniesionym pokroju, tworząca rozetę równowąskich liści. Kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty mają lejkowaty kształt, wyrastają po jednym na nagich pędach kwiatostanowych. W zależności od gatunku kwiaty mogą być białe, żółte, różowe albo czerwone.

Zefirant wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznego, przepuszczalnego, próchnicznego i umiarkowanie suchego podłoża. Cebulki zefiranta sadzi się wiosną, na przełomie kwietnia i maja.
Zefirant rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych bądź nasion.

Zefirant to roślina polecana do sadzenia na rabatach czy skalniakach. Nadaje się doskonale do uprawy w doniczkach na balkonach czy tarasach oraz w mieszkaniach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.