Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Psiząb

Psiząb

lilia 'Manissa'

Lilia 'Manissa'

Szzchownica kostkowata

Szachownica kostkowata

Krokus 'Pickwick'

Krokus 'Pickwick'

Cebulowe
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Zawilec grecki 'White Splendour'

Anemone blanda 'White Splendour'
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawilec grecki 'White Splendour' to niska bulwiasta bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W warunkach naturalnych zawilec grecki 'White Splendour' rośnie w Grecji, Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Roślina ta często bywa nazywana zawilcem powabnym.
Zawilec grecki 'White Splendour' kwitnie bardzo obficie w marcu i kwietniu, tworząc łany śnieżnobiałych kwiatków (na 10-15 centymetrowych szypułkach) o delikatnych płatkach zaokrąglonych na końcach. Tuż po kwitnieniu ciemnozielone, strzępiaste liście zamierają. Częścią podziemną zawilca greckiego są niewielkie bulwki o nieregularnym kształcie. W tej właśnie postaci można tę roślinę kupić w wielu centrach ogrodniczych. Przed sadzeniem bulwki moczymy przez 24 godziny w letniej wodzie. Sadzimy na przełomie września i października w dobrze przekopanej glebie, na głębokości około 5-7 cm. Po kwitnieniu i zaschnięciu liści bulwki należy wykopać i przetrzymać w torfie aż do jesieni.
Zawilce greckie, w tym odmiana 'White Splendour', doskonale prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami kwitnącymi wiosną, np. tulipanami, szafirkami, krokusami. Można je sadzić na rabatach (na pierwszym planie, aby nie zasłaniały ich wyższe rośliny), skalniakach, a także uprawiać w doniczkach. Zawilce greckie doskonale wyglądają w nasadzeniach naturalistycznych pod drzewami. Lubią stanowiska słoneczne i półcieniste, gleby żyzne przepuszczalne i wilgotne. Są dość odporne na mróz i nie wymagają zabezpieczania.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.