Tulipan turkiestański - Tulipa turkestanica

2022-05-19 14:06

Tulipan turkiestański pochodzi z Azji, a konkretniej z Turkiestanu i Kirgistanu. Po raz pierwszy został opisany przez Eduarda Augusta von Regla w 1873 roku. W Polsce gatunek jest mało znany. Roślina należy do rodziny liliowatych (Liliacea).

Tulipan turkiestański
Autor: www.thinkstockphotos.com Tulipan turkiestański

Spis treści

  1. Tulipan turkiestański - opis
  2. Tulipan turkiestański - warunki uprawy
  3. Tulipan turkiestański - pielęgnacja
  4. Tulipan turkiestański - zastosowanie

Tulipan turkiestański - opis

Tulipan turkiestański należy do tulipanów botanicznych. Roślina dorasta do 25-30 cm wysokości. Łodyga jest gruba i wzniesiona, liście duże, skrętoległe i bezogonkowe przyjmują kształt eliptyczny, lancetowaty i pokryte są woskowym nalotem. Zazwyczaj na roślinie jest od 2 do 4 liści.

Tulipan turkiestański kwitnie od kwietnia do maja. Gwiaździste, białe z żółtą plamką kwiaty składają się z 6 płatków. Na jednej łodydze może pojawić się nawet do 12 kwiatów. Czasem na zewnątrz płatków kwiatów mogą się pojawiać się czerwono-zielone smugi. Po przekwitnięciu roślina wytwarza małe, ciemne nasiona. Podziemną część rośliny stanowi brązowa cebula otoczona suchą łuską.

Tulipan turkiestański - warunki uprawy

Tulipan turkiestański nie ma wysokich wymagań uprawowych. Dobrze radzi sobie na każdej glebie. Jednak najbardziej preferuje podłoże żyzne, próchnicze i przewiewne o odczynie obojętnym, lekko kwaśnym lub lekko zasadowym. Lubi miejsca słoneczne, ale w miejscach półcienistych kwiaty dłużej się utrzymują na roślinie. Ogromnie ważna dla prawidłowego wzrostu jest umiarkowana wilgotność powietrza oraz gleby. Roślina dość dobrze znosi mróz i inne niekorzystne warunki pogodowe.

Tulipan turkiestański - pielęgnacja

Cebule przed zasadzeniem warto zaprawić środkiem grzybobójczym. Roślina bardzo lubi wzmacnianie na wiosnę kompostem  lub nawozem wieloskładnikowym. Po przekwitnięciu i zeschnięciu liści roślinę należy przyciąć przy ziemi. Tulipan turkiestański rozmnaża się przez cebule przybyszowe, które wyrastają na macierzystej cebuli. Innym sposobem jest rozmnażanie przez wysiew nasion. Cebulki sadzi się do gruntu od września do listopada. Nie wymagają wykopywania po przekwitnięciu. Mogą na tym samym miejscu rosnąć wiele lat.

Tulipan turkiestański - zastosowanie

Tulipan turkiestański to doskonała roślina na przydomowe rabaty. Można go sadzić na brzegach rabat, wokół drzew i krzewów oraz jako uzupełnienie wolnych miejsc w ogrodzie. Lepiej sadzić na rabacie w grupach po kilka sztuk w towarzystwie innych roślin - dzięki temu po przekwitnięciu rabata nie będzie pusta.

Tulipan turkiestański nadaje się także do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Poznaj odmiany tulipanów:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia IV - V
Wysokość 45 cm - 50 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów biało-żółta
Pokrój wzniesiony