Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lilia himalajska

Lilia himalajska

Begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta

Lilia 'Brunello'

Lilia 'Brunello'

lilia 'Casablanca'

Lilia 'Casablanca'

Cebulowe
lista roślin
fot: Jolanta Piekarz

Tulipan Bakera 'Lilac Wonder' = Tulipan skalny 'Lilac Wonder'

Tulipa bakeri 'Lilac Wonder'
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowo-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tulipan skalny 'Lilac Wonder' z grupy Bakeri do niedawna nosił nazwę tulipan Bakera 'Lilac Wonder' i tak funkcjonuje jeszcze nadal na rynku i w wielu publikacjach.
To odmiana gatunku botanicznego tulipana dziko rosnącego w Turcji i na Krecie. Zaliczany jest do grupy tulipanów różnych. Tak jak inne gatunki tulipanów należy do klasy jednoliściennych.

>>Przeczytaj też: Grupy tulipanów. Na jakie grupy dzieli się tulipany?

Tulipa bakeri 'Lilac Wonder' – charakterystyka

Tulipan 'Lilac Wonder' dorasta do 20 cm wysokości. Cebule, tak jak u innych tulipanów, zimują w gruncie, a wczesną wiosną (kwiecień) spośród wąskich liści wyrastają pojedyncze krótkie pędy kwiatowe zwieńczone dość dużymi kwiatami płatkach o liliowo-żółtych - w dni słoneczne szeroko rozwartych.

Tulipan skalny 'Lilac Wonder' – uprawa

Tulipan skalny 'Lilac Wonder' nie jest wymagające. Najlepiej czuje się w w miejscach słonecznych, może rosnąć na prawie każdej przepuszczalnej i umiarkowanej glebie (w okresach suszy trzeba go podlewać dopóki liście są zielone).
Cebulki tulipana 'Lilac Wonder' sadzi się we wrześniu lub październiku na głębokość około 12 cm (trzykrotna wysokość cebuli), w rozstawie 8 x 8 cm. Nie trzeba ich wykopywać po kwitnieniu. Mogą pozostawać w tym samym miejscu przez wiele lat. Kępa będzie się coraz bardziej rozrastać, a gdy rozwiną się kwiaty, efekt będzie zachwycający.
Jeśli jednak zdecydujemy się przenieść je na inne stanowisko, cebulki wykopujemy po zaschnięciu liści (zwykle na przełomie czerwca i lipca), suszymy i przechowujemy w przewiewnym miejscu. Sadzimy we wrześniu lub październiku.

>>Przeczytaj też: Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany

Tulipan skalny 'Lilac Wonder' - zastosowanie

Wiosną, gdy w ogrodach jest jeszcze dość pusto, wspaniale prezentują się duże skupiny jego liliowo-żółtych kwiatów. Można je sadzić na trawnikach, pod krzewami, na których późno rozwijają się liście (np. pod różami), na skalniakach.

Poznaj inne odmiany tulipanów:

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.