Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipany Greiga

Tulipany Greiga

Tulipan 'Mount Tacoma'

Tulipan 'Mount Tacoma'

Cebulica syberyjska 'Alba'

Cebulica syberyjska 'Alba'

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Cebulowe
lista roślin
fot: Andrzej Szandomirski

Tulipan

Tulipa
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 65 cm
Barwa liści/igieł: zielono-czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, wielobarwna, biała, pomarańczowa, żółta, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów
Opis:

Te piękne rośliny cebulowe były znane i uprawiane w Turcji już w X w. n.e., a w XVI w. pojawiła się pierwsza książka z wizerunkami tulipanów. Właśnie wtedy posadzono też pierwsze tulipany w holenderskim ogrodzie botanicznym. Cebulki pięknych odmian tulipanów były tak wartościowe, że jeden taki rarytas wart był tyle, ile trzy domy w Amsterdamie. Choć z czasem uwielbienie dla tulipanów spadło, nadal niewiele jest ogrodów, w których nie kwitną.

Odmian tulipanów jest wiele. Można je podzielić na cztery grupy: wczesne – o wysokości 25-40 cm, zakwitające w początku kwietnia, średnio wczesne – o wysokości 40-60 cm, kwitnące w kwietniu, późne – o wysokości 50-65 cm, kwitnące w maju, oraz botaniczne (o cechach gatunków rosnących dziko) - o wysokości 5-45 cm. Tulipany sadzimy we wrześniu i w październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli, a wykopujemy w lecie, gdy po kwitnieniu zżółkną liście. Przekwitłe pędy kwiatowe trzeba wycinać, bo to pozwoli roślinie gromadzić w cebuli substancje odżywcze. Następnie należy je przesuszyć, oczyścić i przechować w przewiewnym miejscu do czasu sadzenia. (as)

Galeria zdjęć:

  • Fot: Andrzej Szandomirski
  • SSA41766.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.