Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Najpopularniejsze wyszkiwania: hortensja , lawenda , begonia , magnolia
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cebulica peruwiańska

Cebulica peruwiańska

Tulipany różne (m.in. botaniczne)

Tulipany różne (m.in. botaniczne)

Tulipany Kaufmanna

Tulipany Kaufmanna

Czosnek karatawski

Czosnek karatawski

Cebulowe

lista roślin
fot: Andrzej Szandomirski

Tulipan

Tulipa
Ocena: 4,7
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 65 cm
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, wielobarwna, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Te piękne rośliny cebulowe były znane i uprawiane w Turcji już w X w. n.e., a w XVI w. pojawiła się pierwsza książka z wizerunkami tulipanów. Właśnie wtedy posadzono też pierwsze tulipany w holenderskim ogrodzie botanicznym. Cebulki pięknych odmian tulipanów były tak wartościowe, że jeden taki rarytas wart był tyle, ile trzy domy w Amsterdamie. Choć z czasem uwielbienie dla tulipanów spadło, nadal niewiele jest ogrodów, w których nie kwitną.

Odmian tulipanów jest wiele. Można je podzielić na cztery grupy: wczesne – o wysokości 25-40 cm, zakwitające w początku kwietnia, średnio wczesne – o wysokości 40-60 cm, kwitnące w kwietniu, późne – o wysokości 50-65 cm, kwitnące w maju, oraz botaniczne (o cechach gatunków rosnących dziko) - o wysokości 5-45 cm. Tulipany sadzimy we wrześniu i w październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli, a wykopujemy w lecie, gdy po kwitnieniu zżółkną liście. Przekwitłe pędy kwiatowe trzeba wycinać, bo to pozwoli roślinie gromadzić w cebuli substancje odżywcze. Następnie należy je przesuszyć, oczyścić i przechować w przewiewnym miejscu do czasu sadzenia. (as)

Galeria zdjęć:

  • Fot: Andrzej Szandomirski
  • SSA41766.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.