Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Zawilec grecki 'White Splendour'

Zawilec grecki 'White Splendour'

Dalia ogrodowa

Dalia ogrodowa

Tulipany: mieszańce Darwina

Tulipany: mieszańce Darwina

Acidantera

Acidantera

Cebulowe

lista roślin
fot: Andrzej Szandomirski

Tulipan

Tulipa
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 65 cm
Barwa liści/igieł: zielono-czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, wielobarwna, biała, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Te piękne rośliny cebulowe były znane i uprawiane w Turcji już w X w. n.e., a w XVI w. pojawiła się pierwsza książka z wizerunkami tulipanów. Właśnie wtedy posadzono też pierwsze tulipany w holenderskim ogrodzie botanicznym. Cebulki pięknych odmian tulipanów były tak wartościowe, że jeden taki rarytas wart był tyle, ile trzy domy w Amsterdamie. Choć z czasem uwielbienie dla tulipanów spadło, nadal niewiele jest ogrodów, w których nie kwitną.

Odmian tulipanów jest wiele. Można je podzielić na cztery grupy: wczesne – o wysokości 25-40 cm, zakwitające w początku kwietnia, średnio wczesne – o wysokości 40-60 cm, kwitnące w kwietniu, późne – o wysokości 50-65 cm, kwitnące w maju, oraz botaniczne (o cechach gatunków rosnących dziko) - o wysokości 5-45 cm. Tulipany sadzimy we wrześniu i w październiku, na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli, a wykopujemy w lecie, gdy po kwitnieniu zżółkną liście. Przekwitłe pędy kwiatowe trzeba wycinać, bo to pozwoli roślinie gromadzić w cebuli substancje odżywcze. Następnie należy je przesuszyć, oczyścić i przechować w przewiewnym miejscu do czasu sadzenia. (as)

Galeria zdjęć:

  • Fot: Andrzej Szandomirski
  • SSA41766.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.