Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czosnek karatawski

Czosnek karatawski

Śnieżyczka przebiśnieg

Śnieżyczka przebiśnieg

Tulipan 'Arabian Mystery'

Tulipan 'Arabian Mystery'

Sparaxis

Sparaksis trójbarwny

Cebulowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Szafirek szerokolistny

Muscari latifolium
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Szafirek szerokolistny występuje w północnej Afryce, Azji oraz Europie. W Polsce chętnie sadzony w ogrodach przydomowych i uprawiany w doniczkach. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

>>Przeczytaj też: Szafirki – jakie gatunki szafirków można sadzić w ogrodzie

Szafirek szerokolistny - opis

Szafirek szerokolistny to bylina cebulowa (tworzy niewielkie cebule). Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój. Najczęściej osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Pędy są dość sztywne i nie mają rozgałęzień. Liście - jak sama nazwa wskazuje - są szerokie, lancetowate, wyrastają u podstawy łodygi i otaczają ją wachlarzowato.
Szafirek szerokolistny kwitnie od kwietnia do maja. Dzwonkowate kwiaty są zebrane w groniaste, dekoracyjne kwiatostany. Kolor kwiatów może być różny: od atramentowego do jasnoniebieskiego, przez błękitny i szafirowy.

>>Przeczytaj też: Szafirki – kwiaty wiosenne. Uprawa i zastosowanie SZAFIRKÓW

Szafirek szerokolistny - warunki uprawy

Szafirek szerokolistny może rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym (w całkowitym cieniu roślina nie kwitnie).  Podłoże powinno być średnio żyzne, przewiewne i niezbyt wilgotne. Uprawa szafirka nie powiedzie się w podłożu bardzo suchym i jałowym. Zalegająca w podłożu woda szybko powoduje gnicie cebul, prowadzące do zamierania okazów. Roślina jest odporna na mróz, dlatego z powodzeniem przetrwa najzimniejsze okresy w roku.

Szafirek szerokolistny - pielęgnacja

Szafirki w jednym miejscu mogą rosnąć kilka lat - najlepiej przesadzać je po koło 5 latach na inne miejsce - taka zmiana jest korzystna dla roślin. Przesadza się po zaschnięciu liści, przenosząc na nowe miejsce całą kępę cebul. Pamiętajmy o tym, aby zbytnio nie zalewać rabaty z szafirkami.
Szafirki rozmnaża się przez cebule przybyszowe. Idealnym terminem do sadzenia szafirków jest wrzesień i październik. Istotna jest głębokość sadzenia cebul - powinna wynosić od 5 do 8 cm, jeśli zasadzimy cebule zbyt głęboko, nie wypuszczą one pędów i rośliny będą zamierać.

>>Przeczytaj też: Kiedy sadzić szafirki?

Szafirek szerokolistny - zastosowanie

Szafirek szerokolistny idealnie sprawdza się na rabatach bylinowych i jednorocznych. Pasuje na obwódki i skalniaki. Doskonale prezentuje się posadzony wzdłuż ścieżek ogrodowych. Nadaje się również do uprawy w doniczkach, które można ustawiać we wnętrzach, na balkonach i tarasach. Roślina jest dość trwała po ścięciu, dlatego pędy kwiatowe można wykorzystać w bukieciarstwie. Z ciętych szafirków można tworzyć urocze wiosenne bukieciki.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.