Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipan 'Rococo'

Tulipan 'Rococo'

lilia 'Corvara'

Lilia 'Corvara'

Tulipany Kaufmanna

Tulipany Kaufmanna

Szafirek szerokolistny

Szafirek szerokolistny

Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Szafirek

Muscari sp.
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty, zadarniający
Wysokość: 15 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szafirki należą do roślin cebulowych kwitnących wiosną. Ich cebulki sadzi się do gruntu jesienią.
Najbardziej rozpowszechnione są dwa gatunki o podobnej budowie roślin i porze kwitnienia:

Kwiaty tego pierwszego są drobne, białe lub szafirowoniebieskie, zwisające na krótkich szypułkach, zebrane w gęste grona na pędzie 20 cm wysokości. Natomiast szafirek groniasty ma kwiaty fioletowoniebieskie z białym brzegiem lub białe (w zależności od odmiany), osadzone na krótszym pędzie – 15 cm.

>>Przeczytaj też: Szafirki – jakie gatunki szafirków można sadzić w ogrodzie

Szafirki - uprawa  i zastosowanie

Szafirki kwitną w kwietniu i maju. Znakomicie nadają się na obwódki, obrzeża ścieżek, do ogródków skalnych, a także na kwiat cięty. Szafirki nadają się do uprawy przyspieszonej (tzw. pędzenia) zimą i wczesną wiosną (uprawa na kwiat cięty oraz w doniczkach)
Szafirki mają nieduże wymagania glebowe, rosną praktycznie w każdym podłożu, ale preferują gleby przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Należy zapewnić im stanowisko słoneczne lub półcieniste.

>>Przeczytaj też: Szafirki – kwiaty wiosenne. Uprawa i zastosowanie SZAFIRKÓW

Sadzenie cebulek szafirków

Cebulki szafirków wykopuje się w czerwcu i lipcu. Można od razu wysadzić je w miejsce docelowe albo przechować w suchym piasku w temperaturze około 20 st. C i posadzić pod koniec września lub na początku października. Głębokość sadzenia wynosi 6–8 cm. Roślina szybko rozrasta się i dlatego nie należy sadzić cebulek zbyt gęsto (najlepiej co 8–10 cm).

>>Przeczytaj też: Kiedy sadzić szafirki?

Szafirki nie wymagają częstego przesadzania i mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat (4–5), ale wymagają corocznego zasilania nawozami mineralnymi lub organicznymi (wiosną – do końca maja). Co kilka lat dobrze jest zmienić dla nich miejsce, gdyż gleba miejscowo wyjaławia się. Rośliny te wymagają szczególnej uwagi w maju, nie wolno dopuścić do ich przesuszenia ani zachwaszczenia.

Pędzenie szafirków

Do pędzenia cebule szafirków wysadza się jesienią do doniczek po kilka sztuk razem i przechowuje w chłodnym pomieszczeniu przykryte niewielka warstwą ziemi lub torfu. Od połowy stycznia rośliny można pędzić w niskiej temperaturze (10–13 st. C), w wyższych szafirki wypuszczają tylko liście.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

>>Obejrzyj film: Kiedy i jak sadzić cebulki kwiatów kwitnących wiosną

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.