Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

lilia 'Courier'

Lilia 'Courier'

Tulipan 'Blue Diamond'

Tulipan 'Blue Diamond'

Czosnek karatawski

Czosnek karatawski

Tulipany różne (m.in. botaniczne)

Tulipany różne (m.in. botaniczne)

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Szachownica kostkowata

Fritillaria meleagris
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szachownica kostkowata to bylina cebulowa kwitnąca wiosną. Jej nazwa pochodzi od wzoru na płatkach kwiatów przypominającego szachownicę.
Szachownica kostkowata ma wzniesiony pokrój, osiąga 20–40 cm wysokości. Kwitnie w kwietniu i maju. Dzwonkowate, zwisające kwiaty są białe, purpurowe lub różowe. Lancetowate, cienkie liście wyrastają z łodygi.
Szachownica kostkowata najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym bądź słonecznym, na glebach lekkich, żyznych, próchnicznych, wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie. Cebule szachownicy kostkowatej sadzi się do gruntu jesienią: pod koniec sierpnia i we wrześniu, na głębokość 6–8 cm, w odstępach około 15 cm.
Szachownicę kostkowatą najczęściej rozmnaża się za pomocą cebulek przybyszowych. Warto wykopać cebule szachownicy co 3–4 lata – najlepiej zrobić to w czerwcu, po kwitnieniu. Wtedy też należy oddzielić cebulki przybyszowe (sadzi się je jesienią).
Szachownica kostkowata znakomicie nadaje się do obsadzania brzegów oczek wodnych i strumyków, a także do sadzenia na rabatach bylinowych i skalniakach. Można ją także sadzić na trawnikach i pod krzewami. Nadaje się na kwiat cięty.
Szachownice kostkowate rosnące dziko w Polsce są pod ochroną. Szachownica kostkowata jest rośliną trującą.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.