Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipan 'Sensual Touch'

Tulipan 'Sensual Touch'

Lilia 'Brunello'

Lilia 'Brunello'

Narcyz 'Orangery'

Narcyz 'Orangery'

Lilia

Lilia

Cebulowe

lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Szachownica cesarska

Fritillaria imperialis
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Szachownica cesarska jest byliną cebulową z rodziny liliowatych Liliaceae. W naturalnych warunkach rośnie w Himalajach i Iranie. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego, kubkowatego kształtu kwiatów – łacińskie słowo fritillus oznacza kubek do gry w kości. Szachownica jest chętnie uprawiana w ogrodach przydomowych, a ostatnio coraz częściej stosuje się ja także jako kwiat cięty.

Cebula szachownicy cesarskiej jest duża – jej obwód wynosi 15–20 cm, ma żółte zabarwienie, jest pozbawiona łuski okrywającej i charakteryzuje się specyficznym, niezbyt miłym zapachem. Wyrastające z cebuli pędy osiągają nawet do 100 cm wysokości, są grube, mięsiste, sztywne, w dolnej części obficie ulistnione. Rozeta liści znajduje się również na wierzchołku pędu (ponad kwiatami) w formie pióropusza.

Szachownica cesarska kwitnie od kwietnia do połowy maja. Z kątów liści wierzchołkowych wyrasta od 2 do 12 dzwonkowatych, zwisających kwiatów, które w zależności od odmiany mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Po przekwitnięciu cześć nadziemna rośliny ginie.
Szachownicę cesarską sadzi się w grupach na rabatach, najczęściej z wcześnie kwitnącymi bylinami, a także w ogrodach skalnych. Cebule wysadza się już na początku września, gdyż rośliny muszą się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie wiosną pędy w ogóle się nie pojawią. Głębokość sadzenia cebul wynosi 15–20 cm, a odstępy między nimi 25–35 cm. Pod cebule dobrze jest przygotować drenaż ze żwiru. Po posadzeniu należy podlać.
Cebule szachownicy wykopuje się od końca czerwca do połowy lipca. Po oczyszczeniu przechowuje się w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 20 st.C, przykryte piaskiem lub trocinami, aby zabezpieczyć przed wysychaniem. Należy bardzo ostrożnie wykonywać wszystkie prace, gdyż cebule szachownicy cesarskiej są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Rośliny nawadniane i zasilane podczas wegetacji nawozami organicznymi mogą rosnąć na jednym miejscu kilkanaście lat bez przesadzania.

Szachownica cesarskawymaga gleby bardzo żyznej, głęboko uprawionej, niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej, wilgotnej, zasobnej w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub tylko lekko zacienionym. Jest wrażliwa na wiosenne przymrozki.
Szachownicę cesarską rozmnaża się przez cebulki przybyszowe, które pozyskuje się oddzielając od cebul matecznych co 3–4 lata w lipcu, przechowuje w wilgotnym torfie, a potem sadzi na miejsce stałe we wrześniu.

Galeria zdjęć:

 • szachownica cesarska
  Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
 • Szachownica cesarska
  Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
 • Fot: photos.com
 • Fot: photos.com
 • Fot: Magdalena Michalak
 • Szachownica cesarska 'Lutea Maxima'_kwiat.jpg
  Fot: sigi_49
 • korona cesarska 8.JPG
  Fot: Elzbieta Wiśniewska
 • korona cesarska 6.JPG
  Fot: Elzbieta Wisniewska
 • korona cesarska 1.JPG
  Fot: Elzbieta Wisniewska
 • 038 -.JPG
  Fot: Ela Sieprawska-Korzon z Paczkowa
 • 178.JPG
  Fot: Ela Sieprawska-Korzon z Paczkowa
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Komentarze (19)

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.