Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czosnek białawy

Czosnek białawy = czosnek Krzysztofa

Krokus okazały

Krokus okazały

Tulipan 'Sensual Touch'

Tulipan 'Sensual Touch'

Narcyz 'Carlton'

Narcyz 'Carlton'

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Sternbergia żółta

Sternbergia lutea
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Sternbergia żółta
    Fot: www.thinkstockphotos.com
Opis:

Sternbergia żółta to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w Azji. Sternbergia żółta osiąga do 25 cm wysokości. Liście są długie równowąskie, pojawiają się w czasie kwitnienia lub po kwitnieniu. Kwiaty są lejkowate o średnicy do 5 cm i żółtej barwie. Z wyglądu przypominają krokusy i ziemowity. Sternbergia żółta kwitnie późnym latem i jesienią – od września do października, nazywana jest żółtym ziemowitem.

Sternbergię żółtą najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, wtedy będzie najobficiej kwitła. Lubi gleby, żyzne, dość przepuszczalne o odczynie zbliżonym do obojętnego. Optymalny termin sadzenia to lato (lipiec-sierpień). Rozstawa między roślinami powinna wynosić około 10 cm. Cebulki można wcześniej zaprawić preparatem przeciw chorobom grzybowym. W czasie kwitnienia roślinę warto sporadycznie podlewać. Można stosować nawozy organiczne (w szczególności kompost). Po kwitnieniu zaleca się zastosować grubą warstwę ściółki okrywającej (gatunek nie jest w pełni mrozoodporny). Co kilka lat roślinie powinno się zmienić stanowisko. Sternbergię w naszych warunkach można rozmnożyć tylko przez oddzielanie cebulek przybyszowych.

Sternbergię żółtą warto wykorzystać do tworzenia jesiennych rabat, dekoracji skalniaków i obrzeży (np. ścieżek). Podobnie jak zimowity dobrze wygląda uprawiana na trawniku lub pod koroną wysokich drzew. Dobrze też rośnie w pojemnikach – i w większości rejonów w Polsce taka metoda uprawy jest najefektywniejsza.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.