Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipan 'Sensual Touch'

Tulipan 'Sensual Touch'

Tulipany pojedyncze wczesne

Tulipany pojedyncze wczesne

Iksja

Iksja

lilia 'Dani Arifin'

Lilia 'Dani Arifin'

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Sternbergia żółta

Sternbergia lutea
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Sternbergia żółta to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w Azji. Roślina dorasta do 25 cm wysokości. Liście są długie równowąskie, pojawiają się w czasie kwitnienia lub po kwitnieniu. Kwiaty są lejkowate o średnicy do 5 cm i żółtej barwie. Z wyglądu przypominają krokusy i ziemowity. Sternbergia żółta kwitnie późnym latem i jesienią – od września do października, nazywana jest żółtym zimowitem.

Sternbergia żółta - uprawa i pielęgnacja

Sternbergię żółtą najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, wtedy będzie najobficiej kwitła. Lubi gleby, żyzne, dość przepuszczalne o odczynie zbliżonym do obojętnego. Optymalny termin sadzenia to lato (lipiec-sierpień). Rozstawa między roślinami powinna wynosić około 10 cm. Cebulki można wcześniej zaprawić preparatem przeciw chorobom grzybowym. W czasie kwitnienia roślinę warto sporadycznie podlewać. Można stosować nawozy organiczne (w szczególności kompost). Po kwitnieniu zaleca się zastosować grubą warstwę ściółki okrywającej (gatunek nie jest w pełni mrozoodporny). Co kilka lat roślinie powinno się zmienić stanowisko. Sternbergię w naszych warunkach można rozmnożyć tylko przez oddzielanie cebulek przybyszowych.

Sternbergia żółta - zastosowanie

Sternbergię żółtą warto wykorzystać do tworzenia jesiennych rabat, dekoracji skalniaków i obrzeży (np. ścieżek). Podobnie jak zimowity dobrze wygląda uprawiana na trawniku lub pod koroną wysokich drzew. Dobrze też rośnie w pojemnikach – i w większości rejonów w Polsce taka metoda uprawy jest najefektywniejsza.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.