Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dalia ogrodowa

Dalia ogrodowa

Sternbergia żółta

Sternbergia żółta

Psiząb

Psiząb

Krokus Tricolor

Krokus Tricolor

Cebulowe
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Śnieżyca wiosenna

Leucojum vernum
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śnieżyca wiosenna jest rośliną cebulową z rodziny amarylkowatych (Amarylliadaceae). Pochodzi ze środkowej i południowej Europy, gdzie rośnie na wilgotnych łąkach. Osiąga 15 cm wysokości, ma delikatną łodygę. Liście odziomkowe 2–3 (rzadko 4) mają zaokrąglony wierzchołek, są wąskie (4–13 mm), ciemnozielone. W Polsce śnieżyca wiosenna jest objęta ochroną gatunkową.

Śnieżyca wiosenna kwitnie bardzo wcześnie – nawet już w lutym, najczęściej w marcu i kwietniu. Roślina wytwarza na szczycie łodygi jeden kwiat (rzadko dwa), dzwonkowaty, pachnący, zwieszony. Działki okwiatu jednakowej długości, białe z żółtozieloną plamką pod szczytem.

Śnieżyca wiosenna najlepiej rośnie na glebach wilgotnych lub mokrych, żyznych, próchniczych o odczynie kwaśnym do zasadowego. Wymaga stanowiska półcienistego. Roślinę rozmnaża się przez cebule przybyszowe.

Stosuje się ją do nasadzeń naturalistycznych w ogrodach i parkach, pod drzewami i dużymi krzewami.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.