Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kosaciec gładki

Kosaciec gładki

Tulipany pojedyncze późne

Tulipany pojedyncze późne

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Nerine

Nerina

Cebulowe
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Śnieżnik lśniący

Chionodoxa luciliae
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śnieżnik lśniący to roślina cebulowa z rodziny hiacyntowatych (Hyacinthaceae). Nazwa rośliny pochodzi od greckich słów: chion – śnieg i doxa – duma, sława. Jest jednym z pierwszych kwiatów pojawiających się wiosną, często kwitnie wtedy, gdy leży jeszcze śnieg. Kwitnie wczesną wiosną (luty i marzec).

Śnieżnik lśniący dorasta do 15 cm wysokości, ma 2–4 długie i wąskie liście oraz szypułkę zakończoną kilkoma gwiaździstymi kwiatami z białym środkiem. W zależności od odmiany kwiaty mają barwę białą, różową lub jasnoniebieską.
Po przekwitnięciu liście usychają i odpadają, dobrze je wtedy usunąć, ponieważ nie wyglądają ładnie. Nawóz nie jest konieczny, ale można dostarczyć jej trochę więcej potasu i fosforu podczas sadzenia.

Cebulki śnieżnika lśniącego sadzimy jesienią (we wrześniu i październiku) dość blisko siebie (rozstawa 5–10 cm) na głębokości około 5 cm. Cebule można wykopać pod koniec zasychania liści, warto zrobić to co kilka lat, ponieważ gdy rośliny utworzą zwarte kępy, słabiej kwitną. Wykopane cebule należy przechowywać w suchym, ciemnym i dobrze wietrzonym miejscu, w temperaturze 17–20 st. C.

Śnieżnik lśniący najlepiej rośnie na glebie lekkiej, przepuszczalnej, próchnicznej, dostatecznie wilgotnej. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekkim cieniu.

Śnieżnik lśniący pięknie zdobi ogród wczesną wiosną. Znakomicie nadaje się na ogrody skalne, można sadzić go także w grupach na trawnikach i rabatach kwiatowych. Świetnie prezentuje się w kompozycjach z tulipanami, żonkilami i przebiśniegami. Śnieżnik rozmnażamy przez podział bulw.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.