Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

szachownica cesarska

Szachownica cesarska

Narcyz 'Orangery'

Narcyz 'Orangery'

Czosnek olbrzymi

Czosnek olbrzymi

Śniedek zwisły

Śniedek zwisły

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Śnieżnik Forbesa

Chionodoxa forbesii
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śnieżnik Forbesa prawdopodobnie pochodzi z gór zachodniej części Turcji. W stanie dzikim można ją spotkać także na Krecie i Cyprze. W Polsce można go głównie spotkać w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Śnieżnik Forbesa - opis

Śnieżnik Forbesa to niska roślina cebulowa, o wzniesionym, kępiastym pokroju. Dorasta do 15-20 cm wysokości. Łodyga dość sztywna, otoczona jest przeważnie dwoma liśćmi. Są one zielone i wydłużone, ostro zakończone, przypominające źdźbło trawy. Śnieżnik kwitnie bardzo wcześnie - niewielkie, ale liczne kwiaty pojawiają się od marca do kwietnia (zależy od warunków pogodowych). Są one w kolorze niebieskim z ostro zaznaczonym białym oczkiem. Z daleka wyglądają jak piękne, fioletowe gwiazdki. Wyrastają po kilka z jednej łodygi.

Śnieżnik Forbesa - warunki uprawy

Śnieżnik Forbesa najlepiej rośnie w miejscu słonecznym. Na stanowisku zacienionym znacznie słabiej kwitnie. Podłoże dla śnieżnika powinno być żyzne, przewiewne, dość wilgotne (zwłaszcza wiosną i jesienią). Roślina niezbyt dobrze rośnie na podłożu piaszczystym czy ciężkim. Jest w pełni mrozoodporna.

Śnieżnik Forbesa - pielęgnacja

Młode rośliny wymagają ściółkowania jesienią, najlepiej korą lub suchymi liśćmi. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia. Śnieżnik nie lubi świeżego obornika. Jesienią warto zasilić kompostem lub mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Niestety, roślina często atakowana jest przez nicienie i pędraki, a także krety. Rozmnaża się ją wegetatywnie przez wysiew nasion lub przez cebulki przybyszowe.

Śnieżnik Forbesa - zastosowanie

Śnieżnik Forbesa to roślina idealna na wiosenną rabatę. Może być uzupełnieniem miejsca w ogrodzie z innymi roślinami cebulowymi, takimi jak lilie, tulipany czy hiacynty. Po czasie tworzy zwarte, gęste kobierce, które przykuwają wzrok każdego odwiedzającego ogród. Znakomicie nadaje się na skalniaki - nadaje im lekki, naturalny charakter. Z racji swoich niedużych rozmiarów polecany jest do małych ogrodów. Można go uprawiać również w doniczce.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.