Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipan 'Spring Green'

Tulipan 'Spring Green'

Narcyz 'Orangery'

Narcyz 'Orangery'

lilia 'Manissa'

Lilia 'Manissa'

Tulipan 'Rococo'

Tulipan 'Rococo'

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Śniedek wiechowaty

Ornithogalum thyrsoides
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śniedek wiechowaty swoje korzenie ma w Południowej Afryce. W Polsce w stanie dzikim można spotkać go nielicznie w południowej części kraju. Należy do rodziny hiacyntowatych (Hyaciuthaceae). Łacińska nazwa to splot słów mleko i ptak, natomiast potocznie na śniedka mówi się śpioszek.

Śniedek wiechowaty - opis

Śniedek wiechowaty jest to roślina wieloletnia o wzniesionym, kępiastym pokroju, dorastająca do 30 cm (maksymalnie 40 cm) wysokości. Ma wąskie, trawiaste liście w kolorze intensywnie zielonym. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Dekoracyjne, białe kwiaty zebrane są we wzniesione, stożkowate kwiatostany. Mają gwiazdkowaty kształt i wydzielają przyjemny, delikatny zapach. W kwiatostanie może znajdować się od 10 nawet do 40 kwiatów. Śniedek wiechowaty zaliczany jest do roślin cebulowych.

Śniedek wiechowaty - warunki uprawy

Śniedek wiechowaty dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych. Na wystawie zupełnie zacienionej słabiej kwitnie. Gleba powinna być średnio żyzna, przepuszczalna, o umiarkowanej wilgotności. Śniedek nie jest odporny na mróz (nie zimuje w gruncie).

Śniedek wiechowaty - pielęgnacja

Starajmy się regularnie podlewać i odchwaszczać rabatę ze śniedkiem wiechowatym. Cebule wykopuje się we wrześniu i przechowuje w chłodnym miejscu aż do wiosny. Wskazane jest aby śniedek wiechowaty wzmocnić na wiosnę nawozem mineralnym przeznaczonym dla roślin cebulowych. Roślinę rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział cebul przybyszowych, najlepiej wczesnym latem.

Śniedek wiechowaty - zastosowanie

Śniedek wiechowaty pięknie prezentuje się na rabatach bylinowych, a także w doniczce. W uprawie pojemnikowej starajmy się już na początku uprawy wybrać dużą doniczkę, bo roślina w ciągu całego cyklu wegetacyjnego szybko się rozrasta, a nie lubi przesadzania. Dobrze wygląda w towarzystwie roślin o zielonych liściach oraz na skalniakach. Kwiaty ze względu na dużą trwałość wykorzystuje się je w bukieciarstwie - zwłaszcza do wiązanek ślubnych.

Poznaj inne gatunki śniedka:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.