Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Narcyz 'Carlton'

Narcyz 'Carlton'

Szafirek szerokolistny

Szafirek szerokolistny

Szachownica perska

Szachownica perska

lilia 'Red Sensation'

Lilia 'Red Sensation'

Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Mieczyk ogrodowy

Gladiolus × hybridus
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona, żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Mieczyk to roślina bulwiasta. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa gladius – miecz i nawiązuje do kształtu liści. Należy do rodziny kosaćcowatych Iridaceae.

Mieczyk - opis rośliny

Mieczyk to roślina niezimująca w gruncie. Tworzy okryte łuskami, jednoroczne bulwy. Nad starą bulwą, z której wyrosły kwiatostany i która pod koniec wegetacji zasycha, tworzy się nowa bulwa – zastępcza, a pomiędzy nimi powstają drobne bulwki przybyszowe.  Mieczyk ma łodygi nierozgałęzione i zgrubiałe u nasady oraz mieczowate liście.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe niezimujące w gruncie

Mieczyk kwiat

Mieczyki kwitną od lipca do września. Pojedyncze kwiaty są duże. Na rynku dostępnych jest kilkaset odmian o niezwykle bogatej gamie barw i odcieni kwiatów.
Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. W ogrodach najlepiej wyglądają w grupach. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed wyłamywaniem i pokładaniem się – duże kwiatostany są ciężkie i często przechylają się, wyginają, nawet łamią. Najlepiej rośliny przywiązać do podpór.

Sadzenie i wykopywanie bulw mieczyków

Bulwy wysadza się do gruntu w końcu kwietnia i na początku maja, na głębokość równą 3-krotnej wysokości bulw. Z bulwy wyrasta osiągająca, w zależności od odmiany, od 40 cm nawet do 150–170 cm wysokości łodyga zakończona kłosowatym kwiatostanem.

W naszym klimacie mieczyki nie zimują w gruncie, dlatego na zimę należy je wykopać. Najlepiej zrobić to od połowy września i w październiku. Po wykopaniu należy przyciąć pędy 5–10 cm ponad bulwami. Po przesuszeniu bulwy trzeba oczyścić ze starej bulwy, resztek pędów i korzeni, oddzielić cebule przybyszowe, posortować, przejrzeć (odrzucić wszystkie z objawami chorób, miękkie, spleśniałe), ułożyć w ażurowych skrzynkach i wstawić do suchego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 5–10 st. C.

>>Przeczytaj też: Wykopywanie i przechowywanie bulw mieczyków

Mieczyk ogrodowy

Pielęgnacja roślin polega na odchwaszczaniu, zasilaniu nawozami do roślin kwitnących oraz podlewaniu. Nie należy mieczyków podlewać mocnym strumieniem wody, bo wtedy ziemia rozmięka i rośliny mogą się przewrócić.

Mieczyki wymagają gleby próchnicznej, żyznej, o pH około 7,0, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej oraz słonecznego i osłoniętego od wiatrów stanowiska. Rozmnaża się je za pomocą wytwarzanych przez nie bulw przybyszowych i zastępczych. Z nasion rozmnaża się mieczyki tylko w hodowli.

>>Przeczytaj też: Uprawa mieczyków w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany mieczyka ogrodowego

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.