Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Śniedek zwisły

Śniedek zwisły

Śnieżyca wiosenna

Śnieżyca wiosenna

Krokus

Krokus

Kamasja Leichtlina

Kamasja Leichtlina

Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Mieczyk ogrodowy

Gladiolus × hybridus
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, pomarańczowa, zielona, żółta, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów
Opis:

Mieczyk to roślina bulwiasta. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa gladius – miecz i nawiązuje do kształtu liści. Należy do rodziny kosaćcowatych Iridaceae.

Mieczyk tworzy okryte łuskami, jednoroczne bulwy. Nad starą bulwą, z której wyrosły kwiatostany i która pod koniec wegetacji zasycha, tworzy się nowa bulwa – zastępcza, a pomiędzy nimi powstają drobne bulwki przybyszowe.

Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. W ogrodach dobrze wyglądają w grupach. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed wyłamywaniem i pokładaniem się – duże kwiatostany są ciężkie i często przechylają się, wyginają, nawet łamią. Najlepiej rośliny przywiązać do podpór.

Bulwy wysadza się do gruntu w końcu kwietnia i na początku maja, na głębokość równą 3-krotnej wysokości bulw. Z bulwy wyrasta osiągająca, w zależności od odmiany, od 40 cm nawet do 150–170 cm wysokości łodyga zakończona kłosowatym kwiatostanem. Mieczyki kwitną od lipca do września. Pojedyncze kwiaty są duże.
Na rynku dostępnych jest kilkaset odmian o niezwykle bogatej gamie barw i odcieni kwiatów.

Pielęgnacja roślin polega na odchwaszczaniu, zasilaniu nawozami do roślin kwitnących oraz podlewaniu. Nie należy mieczyków podlewać mocnym strumieniem wody, bo wtedy ziemia rozmięka i rośliny mogą się przewrócić.

W naszym klimacie mieczyki nie zimują w gruncie, dlatego na zimę należy je wykopać. Najlepiej zrobić to od połowy września i w październiku. Po wykopaniu należy przyciąć pędy 5–10 cm ponad bulwami. Po przesuszeniu bulwy trzeba oczyścić ze starej bulwy, resztek pędów i korzeni, oddzielić cebule przybyszowe, posortować, przejrzeć (odrzucić wszystkie z objawami chorób, miękkie, spleśniałe), ułożyć w ażurowych skrzynkach i wstawić do suchego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 5–10°C.

Mieczyki wymagają gleby próchnicznej, żyznej, o pH około 7,0, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej oraz słonecznego i osłoniętego od wiatrów stanowiska. Rozmnaża się je za pomocą wytwarzanych przez nie bulw przybyszowych i zastępczych. Z nasion rozmnaża się mieczyki tylko w hodowli.

Galeria zdjęć:

 • Fot: photos.com
 • Fot: Magdalena Michalak
 • Nowości kwiatowe z osą 060.JPG
  Fot: Arkadius121
 • różne 021a.JPG
  Fot: Jolanta
 • Zdjęcie0272.jpg
  Fot: Adam Kolankowski
 • Zdjęcie0274.jpg
  Fot: Adam Kolankowski
 • DSC_0001.jpg
  Fot: Renata Balawender
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.