Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kosaciec gładki

Kosaciec gładki

Kosaciec żyłkowany

Kosaciec żyłkowany

Zefirant

Zefirant

Tulipan 'Sensual Touch'

Tulipan 'Sensual Touch'

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Lilia złotogłów

Lilium martagon
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lilia złotogłów to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje w Polsce w środowisku naturalnym (m.in. na terenach górskich). Jest to jednak gatunek rzadki, objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Lilia złotogłów zwykle osiąga do 1 m wysokości (maksymalnie do 1,5 m). Ma szerokie, lancetowate liście, a jej kwiatostan – grono – składa się z kilku lub kilkunastu drobnych kwiatów średnicy 2-4 cm. Lilia złotogłów kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty mają barwę różową lub białą i wydzielają intensywną woń, wabiącą motyle.

Lilia złotogłów jest łatwa w uprawie, pod warunkiem zapewnienia jej dobrych warunków. Roślina preferuje słoneczne stanowiska oraz żyzne, gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne podłoże. Cebule lilii złotogłów zwykle sadzi się pod koniec września i w październiku, na głębokości 10 cm. Od wiosny roślinę warto zasilać nawozami dla roślin kwitnących. W razie potrzeby – szczególnie na początku lata – trzeba lilię podlewać.
Lilie złotogłów rozmnaża się przez oddzielenie cebul przybyszowych. To roślina mrozoodporna, jednakże pewnym zagrożeniem mogą być dla niej wiosenne przymrozki.

W ogrodzie lilię złotogłów wykorzystuje się do tworzenia barwnych kompozycji na rabatach. Dobrze wygląda również sadzona w wyodrębnionym miejscu na trawniku. Dawniej jej cebule wykorzystywano w kuchni. Roślinę można wykorzystywać na kwiat cięty.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.