Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lilia złotogłów

Lilia złotogłów

szachownica cesarska

Szachownica cesarska

lilia 'Casablanca'

Lilia 'Casablanca'

Tulipan Bakera 'Lilac Wonder' = Tulipan skalny 'Lilac Wonder'

Tulipan Bakera 'Lilac Wonder' = Tulipan skalny 'Lilac Wonder'

Cebulowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Lilia 'Donau'

Lilium 'Donau'
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 1,1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • lilia 'Donau'
    Fot: Magdalena Michalak
Opis:

Lilia 'Donau' to roślina cebulowa, należącymi do rodziny liliowatych (Liliaceae). Należy ona do mieszańców międzygrupowych lilii LA powstałych przez krzyżowanie odmian Lilium longiflorum i Mieszańców azjatyckich. Dziś jest to już liczna grupa obejmująca kilkadziesiąt odmian.

'Donau' wyróżnia się silnym wzrostem (do 110 cm wysokości). Jej łodygi są bardzo ładnie ulistnione i mogą wytworzyć nawet 7 pąków kwiatowych, ale do tego konieczne są cebule o obwodzie 16-18 cm. Duże kwiaty,  o pięknym, intensywnym  żółtopomarańczowym odcieniu, składają się z 6 płatków osadzonych w dwóch płaszczyznach, a ze środka wystaje sześć pręcików z dużymi pylnikami oraz jeden większy słupek na środku. 'Donau' zakwita wcześnie, bo już na przełomie czerwca i lipca.


Lilie to nieliczna grupa roślin cebulowych, których cebule możemy sadzić zarówno jesienią (przełom września i października) lub wiosną. Wszystko zależy od ich terminu kwitnienia. Odmiany wcześniekwitnące lepiej posadzić jesienią, aby do wiosny zdążyły się dobrze ukorzenić. Odmiany kwitnące później, możemy posadzić jeszcze wiosną, jak tylko podłoże rozmarznie, a mrozy przestaną być zagrożeniem (najczęściej w kwietniu). Cebule sadzimy na głębokość równą ich podwójnej wysokości.
Lilie najlepiej rosną w żyznym, próchniczym i lekko kwaśnym podłożu. Wymagają stanowisk zacisznych i ciepłych, i rozproszonego świetle (najlepiej gdy kwiaty rozkwitają w słońcu, podczas gdy dolne partie rośliny rosną w większym ocienieniu).

Odmiana ta charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością na mróz i dobrą odpornością na choroby grzybowe.
Doskonale nadaje się na rabaty oraz na kwiat cięty.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.