Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kamasja Kusika

Kamasja Kusika

Jaskier azjatycki

Jaskier azjatycki

Tulipany Fostera

Tulipany Fostera

Narcyz

Narcyz

Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Krokus

Crocus sp.
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, brązowa, wielobarwna, fioletowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krokusy są jednymi z najwcześniej kwitnących wiosną roślin. Ich nazwa łacińska pochodzi od ich nazwy starogreckiej – krokos. Należą do wieloletnich roślin bulwiastych. Najpopularniejsze w uprawie są krokusy wielkokwiatowe.

Krokus kwiat

Krokusy zakwitają w III – czasem wtedy, gdy jeszcze leży śnieg. Kwiaty i liście wyrastają wprost z niewielkich bulw przybyszowych, pokrytych charakterystycznymi siateczkowatymi łuskami. Wąskie liście rosną silnie dopiero po kwitnieniu. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne (paskowane).

Krokusy - uprawa

Krokusy wymagają gleby próchniczej, łatwo nagrzewającej się, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym (źle znoszą nadmiar wapnia). Na glebie lekkiej, piaszczysto-gliniastej i jałowej przyrosty bulw są niewielkie i rośliny mogą nie zakwitnąć. Najlepiej rosną na słonecznym bądź lekko ocienionym stanowisku.

Kiedy sadzić krokusy

Bulwy krokusów należy sadzić we IX i na początku X. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulw: małe sadzimy na 5–6 cm, duże na około 8 cm. Odstęp między bulwami powinien wynosić 10–15 cm.

>>Przeczytaj też: Krokusy - wiosenne kwiaty cebulowe. Kiedy i jak sadzić krokusy

Bulwy krokusów są jednoroczne – w miejsce bulwy matecznej powstają liczne bulwy potomne. Wykopuje się je co 3–4 lata, najczęściej na początku lub w połowie VI (należy poczekać, aż liście zaczną zasychać). Po wykopaniu należy je przesuszyć w temperaturze 20–25 st. C, następnie oczyścić i oddzielić bulwy przybyszowe. Do momentu sadzenia oczyszczone bulwy przechowuje się w przewiewnym miejscu zapewniając 17–20 st. C.

Krokusy w ogrodzie
najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Rosnąc na tym samym miejscu kilka lat tworzą gęste kępy. Sadzi się je pod drzewami i krzewami, na brzegach rabat oraz w ogrodach skalnych. Można je także sadzić na trawnikach, pamiętając jednak o tym, aby wówczas nie kosić nisko, bo wtedy jednocześnie ścina się liście krokusów. Jest to niekorzystne, ponieważ liście rosnąc intensywnie po kwitnieniu przyczyniają się do dobrego przyrostu bulw i obfitego kwitnienia w kolejnych latach. Dobrze nadają się za to do sadzenia na trawnikach uprawiane mniej intensywnie, które są koszone rzadziej i w późniejszych terminach. Krokusy można również sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Nawożenie krokusów
rozpoczyna się 2–3 tygodnie po posadzeniu bulw, najlepiej mieszanką nawozową z przewagą fosforu i potasu. Wiosną nawozimy 2 razy (stosując jedynie azot): pierwszy raz zaraz po pojawieniu się roślin, drugi – tuż po przekwitnięciu. Po nawożeniu rośliny trzeba obficie podlać (chyba że zapowiadane są opady deszczu).

Odmiany krokusów

Do najciekawszych odmian krokusów wielkokwiatowych należą:
- jasnoniebieski ‘Remembrance’,
- ciemnoniebieski ‘Flower Record’,
- niebieski ‘Grand Maitre’,
- jasnożółte: ‘Cream Beauty’, ‘Dorothy’,
- żółte ‘Grand Yellow’, ‘Golden Yellow’, ‘Yellow Giant’,
- biała ‘Jeanne d’Arc’,
- paskowane ‘King of Striped’, ‘Pickwick’, ‘Striped Beauty’
- żółto-brązowy ‘Zwanenburg Bronze’

Pędzenie krokusów w doniczkach


Niektóre odmiany krokusów (m.in. ‘Flower Record’, ‘Jeanne d’Arc’, ‘Pickwick’) nadają się do pędzenia, czyli do otrzymania kwitnących roślin znacznie wcześniej niż w naturze. Do tego celu należy wybrać duże, zdrowe bulwy, posadzić je w październiku do płaskich doniczek i podlać. Tak posadzone należy przechować około 10 tygodni w zacienionym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi poniżej 9 st. C. Cały czas utrzymuje się stałą wilgotność podłoża. Od końca stycznia można je przenieść do pomieszczenia o temperaturze 15–17°C. W zaciemnieniu trzyma się je do chwili, gdy pąki kwiatowe zaczną się wybarwiać. Za wcześnie przeniesione do pomieszczenia oświetlonego rośliny wytworzą wyłącznie liście.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.