Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Śnieżnik lśniący

Śnieżnik lśniący

Dalia ogrodowa

Dalia ogrodowa

lilia 'Red Sensation'

Lilia 'Red Sensation'

Cebulica syberyjska

Cebulica syberyjska

Cebulowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kosaciec holenderski

Iris x hollandica
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieskofioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec holenderski (irys holenderski) to roślina, która powstała z dwóch mieszańców z grupy Irys iphium. W Polsce uprawia się ją jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridacace).

>>Przeczytaj też: Kosaćce: najpopularniejsze gatunki irysów do uprawy w ogrodzie

Kosaciec holenderski - opis

Kosaciec holenderski to bylina cebulowa (wielkość cebul 6-8 cm), o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga około 20 cm wysokości, choć są odmiany dorastające nawet do 60 cm. Pędy są sztywne i mocne, nadają roślinie smukłości. Zielone, mieczykowate liście otaczają długie pędy kwiatowe. Okres kwitnienia kosaćca holenderskiego przypada na okres wiosenno-letni i trawa od maja nawet do lipca. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, mają wzniesione pionowo do góry działki kielicha i rozchylające się na boki płatki. Kolor kwiatów może być niebieski lub niebieskofioletowy. Wewnętrzna część płatków jest zdecydowanie jaśniejsza od zewnętrznej, płatki mają żółte plamki.

Kosaciec holenderski - warunki uprawy

Kosaciec holenderski nie jest rośliną wymagającą. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, o dużej zawartości próchnicy, przewiewna, umiarkowanie wilgotna. Kosaćce nie lubią miejsc zupełnie zacienionych i bardzo wilgotnych - wtedy słabo rosną i mogą nie zakwitnąć. Roślina nie jest odporna na mróz, dlatego jeśli cebulki pozostawiamy na zimę w ziemi, starajmy się je przykryć słomą lub agrowłókniną.

Kosaciec holenderski - pielęgnacja

Kosaciec holenderski bardzo lubi nawożenie biohumusem lub kompostem. Niestety, zbyt duże dawki azotu powodują choroby grzybowe u niektórych okazów. Dostarczajmy roślinie odpowiednią ilość wody, zwłaszcza w okresach wzmożonej suszy, aby nie dochodziło do wiotczenia liści i kwiatów.
Irys holenderski rozmnaża się przez podział cebul przybyszowych. Cebulki sadzimy do ziemi na głębokość około 10 cm.

>>Przeczytaj też: Kosaćce (irysy) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja kosaćców w ogrodzie

Kosaciec holenderski - zastosowanie

Kosaciec holenderski jest to idealne uzupełnienie rabaty bylinowej lub jednorocznej. Nadaje mocny akcent kolorystyczny, dlatego lepiej zestawiać go w towarzystwie roślin zdecydowanie mniej kolorowych. Bardzo dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i jako pojedyncza roślina. Nadaje się na kwiat cięty (ma dużą trwałość).

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.