Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipany strzępiaste - Crispa

Tulipany strzępiaste - Crispa

Śniedek wiechowaty

Śniedek wiechowaty

Czosnek karatawski

Czosnek karatawski

Czosnek główkowaty

Czosnek główkowaty

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kosaciec gładki

Iris laevigata
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty, przewieszający się, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec gładki (irys gładki) pochodzi z Japonii. W Polsce jest sadzony jako roślina ozdobna w ogrodach prywatnych oraz na rabatach w zieleni miejskiej. Należy do rodziny irysowatych (Iridaceae).

Kosaciec gładki - opis

Kosaciec gładki to bylina o rozłożystym pokroju. Liście zdecydowanie przewieszają się, natomiast pęd kwiatowy jest wzniesiony. Roślina osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Liście są długie, mieczykowate, jasnozielone.

Kosaciec gładki kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są dość duże, działki kielicha zewnętrzne ustawione poziomo lub odgięte ku górze. Wewnętrzne działki kielicha są wzniesione i tworzą kopułę.
Ciekawą odmianą jest to 'Rose Queen' o jasnoróżowych kwiatach.

Kosaciec gładki - warunki uprawy

Kosaciec gładki dobrze radzi sobie zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym, ale ważne by było ciepłe i osłonięte od wiatru. Lubi żyzną i dość wilgotną glebę, zwłaszcza na początku uprawy. Jest to jeden z najbardziej odpornych na wilgoć gatunków kosaćca. Roślina może przemarzać, dlatego warto ochraniać ją ściółką lub chochołem na zimę.

Kosaciec gładki - pielęgnacja

Sadząc kosaćca gładkiego na rabacie, pamiętajmy o ułożeniu warstwy drenażowej w podłożu - pozwoli to uniknąć w przyszłości gnicia cebul. Po kwitnieniu warto usuwać przekwitłe kwiaty, a późną jesienią całą roślinę skrócić, zostawiając 10-15 cm. W sezonie należy regularnie odchwaszczać rośliny, aby miały swobodny dostęp do słońca.
Kosaciec gładki rozmnaża się przez podział kłączy, najlepiej robić to w sierpniu lub we wrześniu.

Kosaciec gładki - zastosowanie

Kosaciec gładki to doskonała roślina na rabaty, stanowi idealne tło dla niższych roślin. Dobrze prezentuje się w okolicach oczek wodnych i w ogrodach skalnych. Gatunek jest na tyle odporny na zlewanie, że może rosnąć nawet na brzegu oczka wodnego. Wyjątkowo ładnie prezentuje się pośród traw, nadaje ogrodom lekki, romantyczny charakter.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.