Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

lilia 'Baruta'

Lilia 'Baruta'

Śnieżnik Forbesa

Śnieżnik Forbesa

Czosnek białawy

Czosnek białawy = czosnek Krzysztofa

Tygrysówka pawia

Tygrysówka pawia

Cebulowe
lista roślin
fot: Jolanta Piekarz

Kosaciec Danforda

Iris danfordiae
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec Danforda jest niewysoką i delikatną z pokroju ozdobną rośliną cebulową. Pochodzi z Azji Mniejszej, a do Europy został sprowadzony w 1876 roku z Turcji przez angielską miłośniczkę bliskowschodnich roślin C.G. Danford, po której otrzymał nazwę.
Kosaciec Danforda jest najwcześniej pojawiającym się na wiosnę irysem. Kwitnie od marca do kwietnia (w ojczyźnie w styczniu). Ze względu na tę właściwość nazywany jest także zimowym irysem (niem. Winter Iris). Jasnożółte kwiaty mają około 5 cm średnicy i charakteryzują się bardzo małymi listkami okwiatu. Dolne płatki kwiatu są ciemno nakrapiane. Liście kosaćca Danforda są kwadratowo kanciaste, szarozielone i puste w środku. Początkowo są krótkie, ale zaczynają się wydłużać w czasie kwitnienia wyrastając do 30 cm wysokości i przewyższając pędy kwiatowe, które osiągają około 15 cm wysokości.

Cebula kosaćca Danforda jest wąska i spiczasta. Roślinę rozmnaża się przez odrywanie cebul przybyszowych. Podział cebuli rozpoczyna się po kwitnieniu, następnie w lato roślina przechodzi w stan spoczynku. Jesienią (wrzesień-październik) cebule kosaćca Danforda sadzimy do gruntu na głębokość od 10 do 15 cm w rozstawie około 10 cm. W doniczkach rozstawa może być mniejsza (np. 5 cm).

Kosaciec Danforda wymaga stanowiska słonecznego i dobrze przepuszczalnej, żyznej gleby o odczynie obojętnym. W okresie wzrostu (wiosna) należy zapewnić roślinie dużą wilgotność gleby poprzez podlewanie, które ograniczamy latem, gdy kosaciec Danforda przechodzi w stan spoczynku. Latem zaleca się także ochraniać roślinę od nadmiernej ilości wody, np. osłaniając przekwitnięte rośliny. Jeśli jest wyjątkowo deszczowe lato należy rozważyć wykopanie cebul i przechowanie ich w suchym miejscu do września.
Kosaciec Danforda jest stosunkowo łatwy w uprawie. Jego zaletą jest odporność na mrozy, szkodniki i choroby. Okrywamy jedynie rośliny posadzone w skrzynkach pozostających na zimę na dworze.

Kosaciec Danforda należy komponować na rabacie z innymi roślinami kwitnącymi wczesną wiosną, np. przebiśniegami czy krokusami. Kosaciec Danforda najpiękniej prezentuje się posadzony w dużych grupach. Jest rośliną chętnie sadzoną w ogrodach skalnych, ale może też urozmaicać ogrodowe oczko wodne. Na rabatach najlepiej sadzić go z przodu. Trzeba pamiętać, aby eksponować kosaćce Danforda i wybierać dla nich miejsca dobrze widoczne, często uczęszczane np. przy ścieżkach czy przy wejściu do domu. Grupowo posadzone kosaćce Danforda bardzo efektownie prezentuje się w dekoracyjnych donicach na tarasie i w ozdobnych skrzynkach balkonowych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.