Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipan 'Rococo'

Tulipan 'Rococo'

lilia tygrysia

Lilia tygrysia

szachownica cesarska

Szachownica cesarska

Tulipany pełne wczesne

Tulipany pełne wczesne

Cebulowe
lista roślin
fot: Jolanta Piekarz

Kosaciec Danforda

Iris danfordiae
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosaciec Danforda jest niewysoką i delikatną z pokroju ozdobną rośliną cebulową. Pochodzi z Azji Mniejszej, a do Europy został sprowadzony w 1876 roku z Turcji przez angielską miłośniczkę bliskowschodnich roślin C.G. Danford, po której otrzymał nazwę.
Kosaciec Danforda jest najwcześniej pojawiającym się na wiosnę irysem. Kwitnie od marca do kwietnia (w ojczyźnie w styczniu). Ze względu na tę właściwość nazywany jest także zimowym irysem (niem. Winter Iris). Jasnożółte kwiaty mają około 5 cm średnicy i charakteryzują się bardzo małymi listkami okwiatu. Dolne płatki kwiatu są ciemno nakrapiane. Liście kosaćca Danforda są kwadratowo kanciaste, szarozielone i puste w środku. Początkowo są krótkie, ale zaczynają się wydłużać w czasie kwitnienia wyrastając do 30 cm wysokości i przewyższając pędy kwiatowe, które osiągają około 15 cm wysokości.

Cebula kosaćca Danforda jest wąska i spiczasta. Roślinę rozmnaża się przez odrywanie cebul przybyszowych. Podział cebuli rozpoczyna się po kwitnieniu, następnie w lato roślina przechodzi w stan spoczynku. Jesienią (wrzesień-październik) cebule kosaćca Danforda sadzimy do gruntu na głębokość od 10 do 15 cm w rozstawie około 10 cm. W doniczkach rozstawa może być mniejsza (np. 5 cm).

Kosaciec Danforda wymaga stanowiska słonecznego i dobrze przepuszczalnej, żyznej gleby o odczynie obojętnym. W okresie wzrostu (wiosna) należy zapewnić roślinie dużą wilgotność gleby poprzez podlewanie, które ograniczamy latem, gdy kosaciec Danforda przechodzi w stan spoczynku. Latem zaleca się także ochraniać roślinę od nadmiernej ilości wody, np. osłaniając przekwitnięte rośliny. Jeśli jest wyjątkowo deszczowe lato należy rozważyć wykopanie cebul i przechowanie ich w suchym miejscu do września.
Kosaciec Danforda jest stosunkowo łatwy w uprawie. Jego zaletą jest odporność na mrozy, szkodniki i choroby. Okrywamy jedynie rośliny posadzone w skrzynkach pozostających na zimę na dworze.

Kosaciec Danforda należy komponować na rabacie z innymi roślinami kwitnącymi wczesną wiosną, np. przebiśniegami czy krokusami. Kosaciec Danforda najpiękniej prezentuje się posadzony w dużych grupach. Jest rośliną chętnie sadzoną w ogrodach skalnych, ale może też urozmaicać ogrodowe oczko wodne. Na rabatach najlepiej sadzić go z przodu. Trzeba pamiętać, aby eksponować kosaćce Danforda i wybierać dla nich miejsca dobrze widoczne, często uczęszczane np. przy ścieżkach czy przy wejściu do domu. Grupowo posadzone kosaćce Danforda bardzo efektownie prezentuje się w dekoracyjnych donicach na tarasie i w ozdobnych skrzynkach balkonowych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.