Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Kamasja Kusika

Camassia cusickii
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bylina cebulowa rosnąca na wilgotnych łąkach zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Tworzy rozetę sztywnych lancetowatych liści, spomiędzy których wiosną wyrastają pędy zakończone dużymi jasnoniebieskimi kwiatostanami (bardzo podobna jest do niej kamasja Leichtlina).

Lubi żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie podmokła. Wiosną w czasie suszy roślinę trzeba regularnie podlewać. Latem nie jest to konieczne, bo lepsze jest suche podłoże. Kamasja ładnie wygląda w sąsiedztwie wody i na rabatach z innymi wiosennymi bylinami. Cebule sadzi się we wrześniu na głębokość około 10 cm i przed zimą zabezpiecza warstwą kory albo słomą, ponieważ w surowe zimy roślina może przemarznąć. Cebul nie trzeba wykopywać co roku, a jedynie wtedy, gdy rośliny zaczynają gorzej rosnąć. Wtedy można oddzielić cebulki przybyszowe i rozmnożyć kamasję. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.