Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Nerine

Nerina

Tulipany pojedyncze późne

Tulipany pojedyncze późne

Tulipan turkiestański

Tulipan turkiestański

Tulipan 'Heart's Delight'

Tulipan 'Heart's Delight'

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Iksja

Ixiai
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, pomarańczowa, żółta, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Iksja pochodzi z południowej Afryki. W Polce można ja spotkać zwłaszcza w starych ogrodach.  Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Inna nazwa rośliny to lepniczka.

>>Przeczytaj też: 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną

Iksja - opis

Iksja to bylina bulwiasta o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Łodygi są cienkie, liście wąskie i mieczykowate, zielone. Wewnątrz rośliny znajduje się kleisty sok.

Iksja kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty mają gwiazdkowaty kształt, są osadzone na cienkich szypułkach, w zależności od odmiany mogą być żółte, pomarańczowe, białe, różowe lub czerwone z kontrastującym ciemnym oczkiem.
Ciekawe odmiany:

  • 'Nelson' – kwiaty białe z ciemnoczerwonym wzorkiem,
  • 'Afterglow' – kwiaty pomarańczowe z ciemnoczerwonym oczkiem,
  • 'Rose Emperon' – duże, różowe kwiaty.

Iksja - warunki uprawy i pielęgnacja

Iksja najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Ważne, by podłoże było żyzne i dobrze przekopane. Roślina nie jest odporna na mrozy, dlatego wymaga ściółkowania na zimę.
Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu iksji. Warto raz w sezonie wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem, aby skłonić ją do lepszego kwitnienia. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział bulw. Najlepiej ten zabieg wykonywać w maju (po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Iksja - zastosowanie

Iksja bardzo ładnie prezentuje się na rabacie z innymi roślinami cebulowymi, na przykład z tulipanami czy mieczykami. Najlepiej sadzić ją w grupach. Może być ciekawym tłem dla niższych roślin. Iksja doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Iksję można wykorzystywać na kwiaty cięte, długo utrzymuje się w wazonie w dobrej kondycji.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe: jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.