Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Szachownica Michajłowskiego

Szachownica Michajłowskiego

lilia 'Courier'

Lilia 'Courier'

Cebulica peruwiańska

Cebulica peruwiańska

Tulipan 'Abba'

Tulipan 'Abba'

Cebulowe
lista roślin
fot: Wouter Koppen (ibulb.org)

Galtonia biaława

Galtonia candicans
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Galtonia biaława to bardzo dekoracyjna, ale mało rozpowszechniona w naszym kraju roślina cebulowa. Jej największą ozdobą jest zielona rozeta mieczowatych liści oraz długi (1-1,2 m), sztywny pęd kwiatostanowy, na szczycie którego rozwijają się białe, dzwonkowate kwiaty, skierowane główkami w dół. Zwykle są pojedyncze, chociaż spotyka się również odmiany o kwiatach pełnych. Galtonia zakwita w środku lata (od lipca do września), czyli wtedy, kiedy większość innych roślin cebulowych, kwitnienie dawno ma już za sobą. Z tego powodu jest cenną rośliną ozdobną, znakomicie sprawdzająca się na rabatach kwiatowych i bylinowych, a jej długie, sztywne pędy idealnie nadają się na kwiat cięty.
Galtonia nie jest szczególnie trudna w uprawie, jednak ze względu na szybki wzrost i okazały kwiatostan, wymaga podłoża dostatecznie żyznego i zasobnego w składniki pokarmowe. Oczekuje również stanowisk słonecznych i stale wilgotnej, dość lekkiej gleby (na ciężkich i podmokłych, cebule łatwo ulegają gniciu). W miejscach zacienionych galtonia kwitnie słabo i jest znacznie mniej dekoracyjna. W cieplejszych rejonach kraju, można spróbować pozostawić roślinę w gruncie przez cały rok (okrywając na zimę), ale bezpieczniej jest jesienią cebule wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu do wiosny następnego roku.
Galtonię najlepiej rozmnażać przez wysiew nasion, gdyż rośliny uzyskane z podziału cebul przybyszowych, często zakwitają dopiero po 2-3 latach od posadzenia. Co ciekawe, galtonia nadaje się również do uprawy pojemnikowej, dlatego może stanowić bardzo oryginalną ozdobę tarasu lub balkonu.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.