Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Śnieżyca wiosenna

Śnieżyca wiosenna

szachownica cesarska

Szachownica cesarska

Jaskier azjatycki

Jaskier azjatycki

Zawilec grecki

Zawilec grecki

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Frezja ogrodowa

Freesia hybrida
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, luźny
Wysokość: 30 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa, liliowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Frezja ogrodowa pochodzi z Afryki (z Przylądka Dobrej Nadziei). W Polsce jest to znana roślina o ozdobnych kwiatach, wykorzystywana w bukieciarstwie. Frezja należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Frezja ogrodowa - opis

Frezja ogrodowa to roślina cebulowa, niezimująca w gruncie. Pokrój rośliny jest luźny, wzniesiony. Frezja osiąga 30-45 cm wysokości. Łodyga kwiatowa jest powyginana, liście wąskie, mieczowate i sztywne w kolorze ciemnozielonym. Jeżeli cebule wysadzamy tuż po pierwszych przymrozkach to wtedy okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Jeżeli roślinę uprawiamy w warunkach szklarniowych może kwitnąć nawet cały rok.
Kwiaty frezji są bardzo dekoracyjne, mają dzwonkowaty kształt i bardzo przyjemnie pachną. Są zebrane w groniasty kwiatostan, łukowato wygięty. Kolor kwiatów zależy od odmiany i może być biały, żółty, różowy, czerwony, pomarańczowy, liliowy lub fioletowy. Bulwy frezji są jasnobrązowe, małe, podłużne.

Ciekawe odmiany frezji:

  • 'Magic' – odmiana o białych kwiatach
  • 'Micheli'- odmiana o czerwonych kwiatach
  • 'Super Freesia' – odmiana o różnobarwnych kwiatach

Frezja ogrodowa - warunki uprawy

Frezja ogrodowa jest polecana dla bardziej doświadczonych ogrodników, gdyż nie jest prosta w uprawie. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, półcień może być brany pod uwagę tylko wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia. Gleba powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna, najlepiej piaszczysto-gliniasta o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Frezja jest wrażliwa na przymrozki, wiatry oraz na niedobór wody.

Frezja ogrodowa - pielęgnacja

Frezje należy w ciągu całego okresu wegetacji regularnie podlewać. Od momentu pojawienia się pierwszych liści aż do kwitnienia roślinę należy zasilać wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Wysokie pędy frezji wymagają podpór. Należy o tym pamiętać, gdyż roślina dość szybko może się połamać.
Frezja nie zimuje w gruncie, jej bulwy należy wykopać z ogrodu w październiku. Po wykopaniu trzeba je oczyścić z ziemi i przechować w chłodnym (15-17 st. C) i ciemnym miejscu do wiosny. Warto każdego roku sadzić bulwy frezji w innym miejscu - w ten sposób zminimalizuje się ryzyko wystąpienia chorób. Frezję rozmnaża się przez podział bulw lub przez nasiona (ten sposób jest jednak dość kłopotliwy).

Frezja ogrodowa - zastosowanie

Frezja ogrodowa to idealna roślina na obwódki, rabaty cebulowe i do ogrodów skalnych. Jednak frezje przede wszystkim uprawia się na kwiat cięty - charakteryzuje się dużą trwałością i znakomicie nadaje do kompozycje z innymi kwiatami. Ponieważ kwiaty frezji mają przyjemny zapach, dobrze sadzić je w okolicy okien czy przy tarasie.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.