Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czosnek karatawski

Czosnek karatawski

Czosnek białawy

Czosnek białawy = czosnek Krzysztofa

Kamasja Kusika

Kamasja Kusika

Czosnek olbrzymi

Czosnek olbrzymi

Cebulowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Dalia ogrodowa

Dahlia × cultorum
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 20 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, pomarańczowa, biała, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

 • Fot: Magdalena Michalak
 • Fot: Marek Zdybel
 • Fot: Maria Muszalska
 • kwiaty z naszego ogrodu 026.jpg
  Fot: Jolanta Dębowiak
 • kwiaty z naszego ogrodu 036.jpg
  Fot: Jolanta Dębowiak
 • kwiaty z naszego ogrodu 002.jpg
  Fot: Jolanta
 • kwiaty z naszego ogrodu 005.jpg
  Fot: Jolanta
 • 136.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • 151.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • DSC00105.JPG
  Fot: JUSTYNA ;-)
 • SSA43786.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • SSA43778.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • SSA43774.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
Opis:

Dalia jest rośliną bulwiastą. W zależności od odmiany osiąga 20–150 cm wysokości. Łodygi dalii są grube, rozgałęzione, a liście pierzaste. Koszyczki kwiatowe w zależności odmiany mają różną średnicę, budowę i barwy. W naszym klimacie dalie uprawia się jako rośliny jednoroczne.

Dalia - wymagania

Dalia wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, niezbyt ciężkiej, nie za wilgotnej. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym. Dalie są roślinami krótkiego dnia: gdy długość dnia wynosi 10–12 godzin, tworzy się więcej kwiatostanów niż na początku lata, gdy dni są dłuższe. Długi dzień sprzyja natomiast rozkrzewianiu się roślin.

Dalie - sadzenie i uprawa

Dalie rozmnaża się przez podział karp, przez sadzonki lub nasiona (tylko dalie Mignon). Karpy dalii wysadza się na początku maja w rozstawie 70 x 100 cm. Szyjki korzeniowe powinny być zagłębione w ziemi. Podczas wegetacji rośliny należy podlewać i dokarmiać, ale tylko do połowy sierpnia. Po pierwszych przymrozkach karpy dalii wykopuje się i obcina pędy nadziemne pozostawiając nasady długości 10 cm. Następnie osusza się je ustawiając na ściętych pędach, a potem przechowuje zagłębione w torfie w przewiewnej piwnicy zapewniając temperaturę 3–10 st.C. Na sadzonki pobiera się 8–10 cm pędy wyrosłe z kłączy wysadzanych w lutym na stołach w szklarni. Najlepsze są sadzonki z tzw. piętką. Sadzi się je do doniczek, w piaszczystą ziemię kompostową lub substrat torfowy.

>>Przeczytaj też: Dalie: kiedy i jak wykopywać karpy dalii

Dalie sadzi się na rabatach jednogatunkowych, grupami na trawniku. Nadają się także na kwiat cięty. Odmiany niskie, wcześnie kwitnące stosuje się także na kwietniki, obwódki i do mis, czasem do uzupełnienia rabat bylinowych.

Dalie - podział na grupy

 • Kaktusowe i półkaktusowe – silnie rozkrzewione, 0,9–1,2 m wysokości, o licznych kwiatostanach średnicy 13–20 cm wypełnionych kwiatami języczkowatymi zwiniętymi w igłę, ukazującymi się od VII do późnej jesieni, nie wymagają podpór.
 • Dekoracyjne – 0,9–1,2 m wysokości, o wyprostowanych, sztywnych pędach zakończonych kwiatostanami średnicy 12–18 cm, składającymi się z dachówkowato nakładających się kwiatów języczkowatych.
 • Kuliste – 70–80 cm wysokości, o kwiatostanach regularnych, kulistych, średnicy 6–10 cm, wypełnionych ściśle łyżeczkowatymi, wygiętymi kwiatami języczkowatymi.
 • Pomponowe – pod względem wysokości i budowy kwiatostanów zbliżone do dalii kulistych, silnie rozkrzewione, 60–80 cm wysokości, o licznych drobnych, pomponowych kwiatostanach do 6 cm średnicy, osadzonych na cienkich, ale sztywnych pędach.
 • Dekoracyjne rabatowe – 40–60 cm wysokości, silnie rozkrzewione. Kwitną obficie tworząc liczne kwiatostany średnicy 7–9 cm, zbudowane z płaskich kwiatów języczkowatych ułożonych dachówkowato.
 • Kaktusowe rabatowe – 40 –60 cm wysokości, tworzące liczne kwiatostany 12–13 cm średnicy, wypełnione kwiatami języczkowatymi zwiniętymi w igłę.
 • Kołnierzykowe – o ciekawej budowie kwiatostanów średnicy 6–8 cm – kwiaty języczkowate ułożone są w dwóch okółkach: zewnętrzny okazały i barwny, wewnętrzny natomiast tworzą krótsze i węższe kwiaty języczkowate w postaci żółtego lub białego kołnierzyka otaczającego zazwyczaj żółte kwiaty rurkowate w środku. Rośliny mają 30–40 cm wysokości. Polecane do obsadzania donic, skrzynek i niskich rabat kwiatowych.
 • Pojedyncze rabatowe – kwiaty 7–9 cm średnicy mają jeden okółek kwiatów języczkowatych, liczne kwiaty rurkowate skupione w środkowej części koszyczka kwiatowego są zwykle ciemnożółtej barwy. Rośliny mają 35–45 cm wysokości, najlepiej prezentują się w dużych grupach na niskich rabatach oraz w większych pojemnikach.
 • Anemonowe – koszyczki kwiatostanowe maja jeden okółek barwnych kwiatów języczkowatych, a środek wypełniony rozrośniętymi, barwnymi kwiatami rurkowatymi, rośliny 30–35 cm wysokości, średnica kwiatostanów 6–8 cm. Nadają się do uprawy w skrzynkach balkonowych.
 • Top-Mix – rośliny 25–30 cm wysokości, o licznych, drobnych kwiatostanach 4–5 cm średnicy z pojedynczym okółkiem kwiatów języczkowatych. Doskonałe do uprawy w niedużych doniczkach, pojemnikach, skrzynkach balkonowych oraz na niskich rabatach.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.