Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Puszkinia

Puszkinia

Tulipany pojedyncze wczesne

Tulipany pojedyncze wczesne

Iksja

Iksja

Lilia złotogłów

Lilia złotogłów

Cebulowe
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Czosnek olbrzymi

Allium giganteum
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 80 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek olbrzymi to wieloletnia roślina cebulowa pochodzącą z Himalajów.

Czosnek ozdobny: kwiat czosnku

Oryginalnym pokrojem czosnek olbrzymi intryguje wielu miłośników roślin. Wyjątkową ozdobą czosnku olbrzymiego są ogromne, fioletowe, kuliste kwiatostany na wysokiej łodydze. Z cebul czosnku olbrzymiego około 7 cm średnicy na wiosnę wyrastają równowąskie, długie (45 cm) liście, tworzące niebieskozielone pióropusze. Kwiatostany pojawiają się na wyprostowanej, bezlistnej łodydze, która może mieć nawet ponad 1 m wysokości. Drobniutkie fioletowe  kwiaty ułożone są bardzo gęsto w kształtną kulę średnicy 12-15 cm. Okres kwitnienia czosnku olbrzymiego trwa od maja do sierpnia

>>Przeczytaj też: Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Czosnek olbrzymi uprawa

Czosnek olbrzymi jest mrozoodporny i nieskomplikowany w uprawie. Wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie półcienistego (lecz wtedy słabiej kwitnie). Należy zapewnić mu żyzną, umiarkowanie wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę o odczynie lekko zasadowym. Zarówno dobra będzie gleba piaszczysta, jak i piaszczysto-gliniasta. W czasie wzrostu roślinę możemy nawozić nawozem wieloskładnikowym. W suche i gorące lato należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Cebule nie wymagają corocznego wykopywania, jednak po kilku latach zaleca się ich wykopanie i wymianę gleby lub przesadzenie cebul w inne miejsce. Cebulki czosnku olbrzymiego sadzi się do gruntu jesienią (najlepiej we wrześniu). 
Aby rozmnażać czosnek olbrzymi należy najpóźniej w trzecim roku po posadzeniu wykopać cebule i odłączyć od nich cebulki przybyszowe. Cebule czosnku olbrzymiego wykopujemy latem po uschnięciu liści, oczyszczamy i przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu, by na jesieni (wrzesień–październik) ponownie posadzić je do gruntu na głębokość około 20 cm. Po 2-3 latach powinniśmy się spodziewać pierwszego kwitnienia z cebul przybyszowych.
Po przekwitnięciu czosnku olbrzymiego należy usunąć kwiatostany, aby nie dopuścić do zawiązania nasion co w konsekwencji prowadzi do osłabienia cebuli. Wadą czosnku olbrzymiego jest szybkie zamieranie liści latem, gdy przypada okres pełni kwitnienia. Rozwiązaniem może być posadzenie czosnku olbrzymiego w kompozycji z roślinami zasłaniającymi  jego obumierające liście, np. kostrzewą, santoliną cyprysikowatą, szałwią lekarską czy nachyłkiem okółkowym.

Czosnek olbrzymi zastosowanie

Czosnek olbrzymi często sadzi się na rabatach żwirowych, na których najpiękniej prezentuje się w grupie. Czosnek olbrzymi nadaje się zarówno do naturalistycznego ogrodu na rabaty o swobodnym charakterze, jak i do kompozycji uporządkowanych, np. w połączeniu  ze strzyżonym żywopłotem bukszpanowym. Czosnek olbrzymi ciekawie wygląda na rabacie z roślinami, które harmonizują z jego pokrojem, takimi jak: złotnica żółta, pustynnik himalajski, lilia, tulbagia fioletową czy inne gatunki i odmiany czosnków i szczypiorków ozdobnych.
Czosnek olbrzymi wydziela charakterystyczny zapach, dzięki któremu cebule nie są atakowane m.in. przez nornice.

Czosnek olbrzymi odmiany

W sprzedaży można znaleźć odmiany czosnku olbrzymiego o kwiatach białych (‘White Giant’, ‘Mont Blanc’, ‘Mount Everest’). Z kolei odmiany ‘Goliath’, ‘Gladiator’, ‘Globemaster’ o fioletowych kwiatach osiągają średnicę kwiatostanu nawet 30 cm. Czosnek olbrzymi uprawiany jest także na kwiat cięty do żywych i suchych bukietów.

Poznaj inne gatunki czosnków ozdobnych:

 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.