Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Narcyz 'Orangery'

Narcyz 'Orangery'

Amarylis

Amarylis

Cebulica syberyjska 'Alba'

Cebulica syberyjska 'Alba'

Tulipany pojedyncze późne

Tulipany pojedyncze późne

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Czosnek okazały

Allium aflatunense
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek okazały prawdopodobnie pochodzi z Środkowej Azji. W Polsce to jeden z najczęściej spotykanych gatunków czosnków ozdobnych. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Czosnek okazały - opis

Czosnek okazały to roślina cebulowa. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, osiąga od 50 cm do nawet 150 cm wysokości. Łodyga to tzw. piętka w cebuli podziemnej i obły głąb zakończony kwiatostanem. Cebula składa się z kilku ząbkowanych cebulek, które są pąkami o spichrzowej funkcji. Liście są długie, płaskie, równowąskie, na szczycie zaostrzone, ciemnozielone.

Czosnek okazały kwitnie w od maja do lipca. Kwiatostany są duże, kuliste, osadzone na długiej, gładkiej łodydze. Kwiaty zazwyczaj są jasno- lub ciemnofioletowe, niezwykle ozdobne, przyciągają motyle oraz owady. W momencie, gdy roślina zaczyna szykować się do kwitnienia, liście powoli zaczynają żółknąć. Między kwiatami pod koniec lata powstaje 10-20 kanciastych cebulek powietrznych, które służą do rozmnażania wegetatywnego.
Ciekawą i najczęściej spotykana w ogrodach odmianą czosnku okazałego jest 'Purple Sensation' – wysoka, o intensywnie fioletowych kwiatach.

>>Przeczytaj też: Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Czosnek okazały - warunki uprawy

Czosnek okazały wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego. Gleba powinna być żyzna, przewiewna, lekka, dobrze przekopana oraz bogata w wapń. Co 2-3 lata należy roślinę przesadzać w nowe miejsce. Czosnek nie lubi stagnującej wody, jednak susza również mu nie służy. Dlatego ważne, aby gleba była stale umiarkowanie wilgotna. Roślina jest w pełni mrozoodporna, idealnie sprawdza się w naszym klimacie.

Czosnek okazały można sadzić w towarzystwie warzyw, gdyż dzięki wydzielanemu zapachowi odstrasza wiele szkodników, które mogą atakować warzywa.

Czosnek okazały - zastosowanie

Czosnek okazały idealnie sprawdza się jako uzupełnienie rabat bylinowych. dobrze wygląda także posadzony wśród krzewów ozdobnych. Z racji swojej imponującej wysokości jest idealnym tłem dla niższych roślin. Dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i pojedynczo.
Nadaje się też na kwiat cięty - jest chętnie wykorzystywany do bukietów i kompozycji florystycznych. Kwiaty można również suszyć.

Trzeba kontrolować jego wysiew, gdyż ma tendencje do samorozsiewania się.

Poznaj inne gatunki czosnków ozdobnych:

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.