Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipan 'Mount Tacoma'

Tulipan 'Mount Tacoma'

Lilia 'Brunello'

Lilia 'Brunello'

Kamasja Kusika

Kamasja Kusika

lilia 'Manissa'

Lilia 'Manissa'

Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Czosnek niedźwiedzi

Allium ursinum
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek niedźwiedzi – opis

Czosnek niedźwiedzi to ogrodowa roślina cebulowa, należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Rośnie dziko w lasach całej Europy i niektórych rejonach Azji. To roślina chroniona – nie można jej zrywać ze stanowisk naturalnych. Czosnek niedźwiedzi można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie ozdobnym lub ziołowym. Czosnek niedźwiedzi swoją nazwę zawdzięcza właśnie niedźwiedziom, dla których jest wielkim przysmakiem i jedną z pierwszych roślin jaką znajdują w lesie tuż po przebudzeniu.

Niedźwiedzi czosnek zastosowanie

Pędy czosnku niedźwiedziego pojawiają się już na przełomie marca i kwietnia. Liście dorastają do 20-30 cm wysokości. Są często wykorzystywane w kuchni jako aromatyczny dodatek do wielu potraw. Cała roślina ma intensywny czosnkowy zapach. Kwiaty czosnku niedźwiedziego pojawiają się w maju na bezlistnych, długich do 50 cm łodygach,. Są to niewielkie, kuliste, białe kwiatostany.

>>Przeczytaj też: Czosnek niedźwiedzi - właściwości i zastosowanie lecznicze czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi – kiedy sadzić

Cebule czosnku niedźwiedziego sadzi się jesienią (na przełomie września i października) do gruntu na głębokość 6 cm. Jest łatwy w uprawie i nie ma specjalnych wymagań. Może rosnąć w zacienionym miejscu pod drzewami. Doskonale sprawdza się jako roślina dekoracyjna oraz jako roślina ziołowa w warzywniku. Będzie znacznie lepiej rósł, jeśli zapewnimy mu regularne podlewania oraz będziemy usuwać chwasty rosnące w jego pobliżu.

Czosnek niedźwiedzi uprawa z nasion

Czosnek niedźwiedzi bardzo rzadko rozmnaża się przez nasiona z uwagi na bardzo długi okres ich kiełkowania.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.