Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tulipany pojedyncze wczesne

Tulipany pojedyncze wczesne

Tulipany liliokształtne

Tulipany liliokształtne

Kosaciec holenderski

Kosaciec holenderski

Hiacynt

Hiacynt

Cebulowe
lista roślin
fot: Jolanta Piekarz

Czosnek główkowaty

Allium sphaerocephalon
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek główkowaty to roślina cebulowa należąca do rodziny czosnkowatych (Allioideae). Roślina rośnie dziko na wielu kontynentach. W Polsce w środowisku naturalnym można ją spotkać na Wyżynie Małopolskiej. Czosnek główkowaty ma wzniesiony pokrój i dorasta do 60 cm wysokości. Wytwarza długie, półkoliste, mięsiste liście. Czosnek główkowaty kwitnie w lipcu. Jego kuliste kwiatostany o średnicy 3-4 cm mają różową, purpurową lub czerwonofioletową barwę.

Czosnek główkowaty lubi słoneczne stanowiska i niezbyt ciężkie, piaszczysto-gliniaste lub gliniaste gleby, głęboko uprawione. Roślina ma niewielkie wymagania pokarmowe i w zasadzie nie wymaga nawożenie. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne. To gatunek mrozoodporny – na obszarze całego kraju.
Cebule czosnku główkowatego powinno się sadzić jesienią (we wrześniu lub październiku), na głębokość 10 cm, odległość cebul przy sadzeniu: 20 cm. Przez kilka lat roślina może być uprawiana w jednym miejscu. Na suchych glebach i podczas suszy powinno się ją podlewać. W chłodne, wilgotne lata może być porażana przez choroby grzybowe. Zasychanie liści w czasie kwitnienia to proces naturalny.

Czosnek główkowaty warto uprawiać na rabaty w kompozycji z innymi bylinami, roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Dobrze prezentuje się sadzony na trawniku w większej grupie. Roślina odstrasza niektóre szkodniki, dlatego warto go uprawiać nawet w warzywniku. Nadaje się na kwiat cięty. Kwiaty długo zachowują trwałość w wazonie. Można je także zasuszyć i wykorzystać do zimowych kompozycji florystycznych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.