Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lilia złotogłów

Lilia złotogłów

Tulipan 'Abba'

Tulipan 'Abba'

lilia tygrysia

Lilia tygrysia

Śniedek zwisły

Śniedek zwisły

Cebulowe
lista roślin
fot: Jolanta Piekarz

Cebulica syberyjska 'Alba'

Scilla siberica 'Alba'
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cebulica syberyjska 'Alba' to bylina cebulowa, która w środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce jest znana z uprawy. To roślina cebulowa osiągająca do 20 cm wysokości. Ma wzniesiony pokrój i długie, lancetowate, mięsiste liście. Cebulica syberyjska 'Alba' kwitnie wczesna wiosną: w marcu i kwietniu. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, o białej barwie. Osadzone są na długich, nierozgałęzionych pędach.

Cebulica syberyjska 'Alba' preferuje lekkie, przepuszczalne, próchnicze gleby. Toleruje gorsze typy gleb – oprócz podmokłych oraz suchych. Podłoże warto wzbogacić nawozem organicznym: obornikiem lub kompostem. Cebulicę najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym – wtedy najobficiej kwitnie. W takim wypadku trzeba ją podlewać. Roślina znosi jednak warunki półcieniste i cieniste – rośnie nawet pod koroną drzew i krzewów. Cebule zaleca się wysadzać w sierpniu i wrześniu na głębokości 6-10 cm. Odpowiednia rozstawa między roślinami wynosi 10x10 cm. Roślinę wykopuje się po przekwitnięciu – gdy zaschną jej liście. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. Jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Cebulica syberyjska 'Alba' dobrze wygląda w ogrodach wielu typów: wiejskich, naturalistycznych, leśnych lub angielskich. Nadaje się na rabaty, do ozdoby skalniaków i pustych miejsc pod koroną drzew i krzewów. Najlepiej uprawiać ją w większych grupach. Bylinę warto łączyć z roślinami okrywowymi.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.