Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Najpopularniejsze wyszkiwania: hortensja , lawenda , begonia , magnolia
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Psiząb

Psiząb

Tulipany pojedyncze wczesne

Tulipany pojedyncze wczesne

Lilia

Lilia

Puszkinia

Puszkinia

Cebulowe

lista roślin
fot: photos.com

Cebulica syberyjska

Scilla siberica
Ocena: 3,9
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Scilla jest byliną cebulową z rodziny liliowatych Liliaceae. Pochodzi z Bałkanów, Azji Mniejszej oraz z południowych rejonów Rosji. Z okrągłej cebulki o średnicy do 3 cm wyrastają nad ziemię 3–4 równowąskie liście odziomkowe szerokości 1 cm. Obejmują one nasadami pęd kwiatostanowy i wyrastają do wysokości 20 cm.

Cebulica kwitnie w marcu–kwietniu. Kwiaty drobne, dzwonkowate, osadzone na sprężystych szypułkach po 2–3, tworzą kwiatostan groniasty. Kwiaty barwy niebieskiej, u odmian białej lub różowej. Wymaga gleby próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Stosowana do ogródków skalnych, grupami na trawnikach lub pomiędzy luźno wysadzonymi krzewami ozdobnymi.

Rozmnaża się przez cebulki przybyszowe lub przez nasiona, które wysiewa się jesienią do gruntu, co 10 cm. Na zimę zagony przykrywa się torfem. Siewki zaczynają kwitnąć po 2–3 latach. Cebule na miejsce stałe wysadza się w rozstawie 15–20 x 10–12 cm. Również wymagają okrycia na zimę.

Galeria zdjęć:

  • Fot: photos.com
  • Fot: photos.com
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.