Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Paciorecznik ogrodowy

Paciorecznik ogrodowy

Psiząb

Psiząb

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Kosaciec gładki

Kosaciec gładki

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Brodia

Brodiea
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: granatowa, fioletowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Brodia, zwana też hiacyntem kalifornijskim, to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych Liliaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej. Rodzaj Brodiae obejmuje kilkanaście gatunków.
Brodia kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są dzwonkowate, zebrane w luźne kwiatostany (baldachy) osadzone na łodydze o wysokości 30–45 cm. Kwiaty mogą być fioletowe, niebieskie, granatowe lub białe. Liście są mieczykowate, wąskie, wyrastają po kilka z jednej cebuli.
Brodia wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, próchnicza, żyzna, średnio wilgotna, o obojętnym odczynie.
Cebule brodii sadzi się wiosną (na przełomie kwietnia i maja) do gruntu na głębokość około 10 cm, w odległości 8–15 cm od siebie. Jesienią (na przełomie września i października) cebule należy wykopać i przechować przez zimę w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Można też wykopać cebule od połowy lipca do sierpnia, przesuszyć i ponownie posadzić we wrześniu, pozostawiając je na zimę w gruncie. Konieczne jest wtedy dobre okrycie roślin – tylko tak mają szansę przezimować.
Brodię rozmnaża się przez cebule przybyszowe lub przez nasiona wysiewane w marcu. Rośliny rozmnażane z nasion zakwitają dopiero po kilku latach.
Brodia znakomicie nadaje się do sadzenia w grupach na ogrodowych rabatach (np. razem z innymi roślinami cebulowymi) i obwódkach. Sprawdzi się również na skalniakach. Nadaje się także na kwiat cięty oraz do uprawy doniczkowej w mieszkaniach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.