Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Śnieżyca wiosenna

Śnieżyca wiosenna

Mieczyk ogrodowy

Mieczyk ogrodowy

Tygrysówka pawia

Tygrysówka pawia

Tulipan 'Orange Princess'

Tulipan 'Orange Princess'

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Bożykwiat Meada

Dodecatheon meadia
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bożykwiat Meada to interesująca, niewielka bylina zaliczana do rodziny pierwiosnkowatych. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, często jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Bożykwiat Meada wraz z pędem kwiatostanowym dorasta do 30-40 cm wysokości i tworzy przy ziemi bardzo ładną, gęstą rozetę, złożoną z kilku podłużnych, szerokich, zielonych i niezbyt długich liści (15-20 cm długości). Wiosną (maj-czerwiec) z rozety wyrasta sztywny, brązowy pęd kwiatostanowy, na szczycie którego rozwijają się niewielkie, różowe kwiaty, zebrane w baldachowate, zwisające, luźne kwiatostany. Pojedynczy kwiat ma pięć wąskich działek kielicha, silnie wygiętych do tyłu, przez co na zwisającym kwiatostanie wyglądają, jakby rosły w górę (budową przypominają nieco kwiaty cyklamena). Działki kielicha mają barwę różową i mają u podstawy białą oraz żółtą obwódkę, otaczającą wystający słupek i pręciki. Krótko po przekwitnieniu, roślina zasusza zieloną część naziemną i przechodzi w stan spoczynku, dlatego należy zaznaczyć miejsce, w którym rosła, aby przypadkowo jej nie wykopać lub nie uszkodzić znajdującej się pod ziemią bulwy. Z tego samego powodu warto zaplanować nasadzenia tak, aby w pobliżu bożykwiatów znajdowały się rośliny zdobiące rabatę przez resztę sezonu.

Bożykwiat Meada to roślina wymagająca dość szczególnych warunków uprawy. Oczekuje stanowiska półcienistego oraz żyznego, próchniczego i wilgotnego podłoża, najlepiej o obojętnym odczynie. Roślina nie znosi przesuszania, a na niedobór wilgoci reaguje natychmiastowym więdnięciem liści.
Bożykwiat Meada w naszych warunkach klimatycznych jest wystarczająco mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. Roślinę najlepiej rozmnażać wegetatywnie przez podział bulw zaraz po kwitnieniu lub za pomocą sadzonek korzeniowych. Młode rośliny można też uzyskać z nasion, jednak siewki mogą dość znacznie różnić się od egzemplarza matecznego.
Bożykwiat Meada to bardzo wdzięczna bylina, nadająca się do uprawy w ogrodach naturalistycznych, leśnych oraz na bardziej wilgotnych miejscach w ogrodach skalnych. Dobrze komponuje się z niewielkimi paprociami lub z orlikami. Warto też poszukać jej odmian, które posiadają ciekawe zabarwianie kwiatów, np. 'Alba' (kwiaty białe) czy 'Red Colors' (kwiaty czerwonofioletowe).

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.