Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Szachownica perska

Szachownica perska

Śniedek zwisły

Śniedek zwisły

Tulipany pełne późne

Tulipany pełne późne

Szafirek groniasty

Szafirek groniasty

Cebulowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Begonia bulwiasta

Begonia tuberhybrida
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, żółta, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Magdalena Michalak
Opis:

Begonia bulwiasta jest rośliną z rodziny ukośnicowatych Begoniaceae. Jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania wielu gatunków begonii rosnących dziko w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Tworzy bulwy, z których wyrastają mięsiste, krótkie i rozgałęziające się pędy 15–20 cm wysokości. Liście są grube, asymetryczne, sercowato-lancetowate, osadzone na dość długich ogonkach. Zarówno liście, jak i ogonki liściowe pokryte są długimi, rzadkimi włoskami.

Begonia bulwiasta kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Na rynku dostępnych jest wiele odmian begonii bulwiastej różniących się o wielkością i kształtem kwiatów (bywają kwiaty pełne, półpełne lub pojedyncze).

Begonia bulwiasta wymaga gleby próchniczej, lekko kwaśnej i cienistego stanowiska. Jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego na miejsce stałe można ja wysadzać dopiero na początku czerwca. Begoniami bulwiastymi obsadza się kwietniki, wspaniale nadają się także do skrzynek balkonowych, mis oraz na groby. Odmiany o pełnych kwiatach można też uprawiać jako rośliny doniczkowe.

Ten gatunek rozmnaża się przez nasiona (w ten sam sposób, jak begonię stale kwitnącą). Należy jednak pamiętać, że rośliny rozmnażane w ten sposób kwitną dopiero pod koniec czerwca lub na początku lipca. Można ją także rozmnażać z bulw – wtedy kwiaty pojawią się wcześniej. Tok postępowania przy uprawie z bulw jest następujący: po pierwszych przymrozkach bulwy należy wyjąć z ziemi, odciąć pędy, pozostawiając nasady 5 cm długości. Następnie bulwy podsusza się w temperaturze 15°C, czyści się i przechowuje lekko zagłębione w wilgotnym torfie (aby nie wysychały) w pomieszczeniu o temperaturze 7–8°C. Na początku lutego bulwy wysadza się do skrzynek. Początkowo utrzymuje się 18°C, a gdy rośliny wypuszczą pędy – temperaturę obniża się. W kwietniu begonie wysadza się do inspektów lub do doniczek. Zaczynają kwitnąć pod koniec maja.

Trzecim sposobem rozmnażania jest podział bulw. Na początku III zadołowane bulwy przenosi się do szklarni i podlewa podłoże. Po wybiciu pąków bulwy dzieli się przesypując zranione miejsca miałem z węgla drzewnego, a po przesuszeniu wysadza płytko do skrzynek, które przenosi się do inspektu.

Begonie bulwiaste można rozmnażać również przez sadzonki pobierane z pierwszych pędów wyrosłych z bulw wysadzonych w I–II. Pędy przeznaczone na sadzonki tnie się tuż pod węzłem i umieszcza płytko w substracie torfowym zmieszanym z piaskiem lub perlitem. Skrzynki przykrywa się taflą szkła i przetrzymuje w pomieszczeniu o temperaturze 18–22°C. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie V w rozstawie 20 x 25 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.