Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Krokus Tricolor

Krokus Tricolor

Tulipany papuzie

Tulipany papuzie

Tulipan 'Mount Tacoma'

Tulipan 'Mount Tacoma'

Narcyz

Narcyz

Cebulowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Agapant

Agapanthus
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Agapant z rodziny liliowatych (Liliaceae) jest byliną kłączową pochodzącą z Afryki Południowej. Ma długie, szablaste, ciemnozielone liście oraz okazałe kuliste lub nieco spłaszczone kwiatostany (baldachy), które pojawiają się na szczycie długich (nawet 1 m wysokości), bezlistnych pędów kwiatostanowych. Baldachy gatunku Agapanthus africanus składają się z około 30 pojedynczych kwiatów, natomiast gatunku Agapanthus orientalis nawet z blisko 100. Pojedyncze kwiaty są dzwonkowate w kolorach od białego przez niebieski do fioletowoszafirowego. Nazwa rośliny pochodzi od greckich słów agape – miłość i anthos – kwiat.

Agapant - wymagania uprawowe

Agapant wymaga gleby gliniastej z dodatkiem torfu i piasku oraz obfitego podlewania podczas wegetacji. Roślinę rozmnaża się przez podział starszych egzemplarzy, najlepiej robić to od marca do sierpnia.
Agapant nie zimuje w naszych warunkach klimatycznych w gruncie, ponieważ nie toleruje mrozów. Najlepiej więc uprawiać go w pojemnikach (donicach, misach, skrzyniach) wystawianych wiosną do ogrodu. Jesienią, przed nadejściem mrozów, należy przenieść donice do chłodnego pomieszczenia z dostępem światła, ograniczyć podlewanie i przechowywać w temperaturze 1–8 st. C.

Agapant - uprawa

Agapant sadzi się w donicach przysypując kłącze cienką warstwą ziemi. Należy wybrać donicę niewiele większą od wielkości kłącza, a dopiero po rozrośnięciu (gdy bryła korzeniowa przestaje się mieścić w donicy) przesadzić do większej. Kwitnie od lipca do września.
Roślina wymaga słonecznego stanowiska (najlepiej ustawić go w miejscu o południowej wystawie). Preferuje żyzną, przepuszczalną glebę i obfite nawadnianie wiosną i latem.

Podczas wegetacji trzeba agapant regularnie zasilać wieloskładnikowymi nawozami płynnymi dla roślin kwitnących. Dzięki temu będzie kwitł obficie. Odmiany zrzucające liście na zimę (na przykład ‘Blue Triumphator’) można wykopywać i przechowywać same kłącza (podobnie jak kłącza paciorecznika).

Kwiatostany agapantu chętnie są wykorzystywane przez florystów w kompozycjach kwiatowych. Kwiatostany ścina się w momencie, kiedy co najmniej 1/4 kwiatów jest rozwinięta. Zachowują wartość dekoracyjną 7–10 dni.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (13)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.