Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lilia amazońska

Lilia amazońska

Czosnek główkowaty

Czosnek główkowaty

lilia 'Casablanca'

Lilia 'Casablanca'

Śnieżyczka Elwesa

Śnieżyczka Elwesa

Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Acidantera = mieczyk abisyński

Acidanthera bicolor
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Acidantera jest bulwiastą byliną z rodziny irysowatych, której ojczyzną są tropikalne rejony Afryki Wschodniej. Znanych jest około 25 gatunków acidantery, jednak znaczenie uprawowe ma przede wszystkim jeden z nich - acidantera dwubarwna (mieczyk abisyński). Ta egzotyczna piękność jest bliską krewną mieczyka, o czym mogą świadczyć łudząco podobne, zielone, mieczowate liście. Kwiaty acidantery dwubarwnej są jednak mniejsze niż u mieczyków i występują jedynie w kolorze białym. Dodatkową ich ozdobą jest niewielka, bordowa lub fioletowa plamka, znajdująca się u nasady każdego płatka korony. Kwiaty zebrane są po kilka w bardzo luźny, kłosowy kwiatostan (wysokości około 1 m.) i pojawiają się na roślinie w drugiej połowie lata (sierpień-wrzesień). Acidantera najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, chociaż zniesie także niewielki półcień. podłoże dla acidantery powinno być lekkie, próchnicze i niezbyt mokre, o pH zbliżonym do obojętnego.
Ponieważ acidantera jest rośliną klimatu tropikalnego, nie znosi niskich temperatur i musi zimować w pomieszczeniu. Dlatego też kiedy jesienią liście zaczynają zasychać (pod koniec października), bulwy należy wykopać, podsuszyć i oczyścić z resztek liści oraz łusek. Tak przygotowane i przysypane suchym torfem można przechowywać do wiosny w niezbyt chłodnym pomieszczeniu (15-17 st.C). Przed ponownym wysadzeniem, warto zaprawić bulwy zaprawą nasienną, w celu uniknięcia chorób.
Acidenterę można rozmnażać za pomocą bulwek przybyszowych, które roślina wytwarza w dużej ilości. Acidantera znakomicie sprawdza się jako ozdobna roślina rabatowa, ale nadaje się również do uprawy na kwiat cięty.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.