Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Żurawka drżączkowata

Heuchera x brizoides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 15 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawka drżączkowata (ang. coral bells, alumroot) to kępiasta bylina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), mieszaniec międzygatunkowy, powstały ze skrzyżowania żurawki krwistej (Heuchera sanguinea) i żurawki drobnokwiatowej (Heuchera micrantha).
Żurawka drżączkowata tworzy zwarte poduchy zielonych, sercowatych, klapowanych liści odziomkowych, wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości 15-20cm. Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, osiągają 40-60cm, ulistnione jedynie u swej podstawy. Kwiaty różowo-czerwone, o intensywnym odcieniu,  dzwonkowate, o wydłużonym nieco kielichu, drobne, zebrane w luźne wiechy, pojawiają się  już w maju i pozostają dekoracyjne do przełomu lipca i sierpnia.

Żurawka drżączkowata to bylina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, słonecznych lub lekko ocienionych od strony południowej. Wymaga przepuszczalnych, dość żyznych gleb, stale nieco wilgotnych o odczynie obojętnym. Roślina dość wrażliwa na suszę, brak wody powoduje znaczne osłabienie kwitnienia.
Średnio wrażliwa na mróz, w chłodniejszych rejonach kraju powinna być okrywana na zimę np. stroiszem (gałązkami drzew iglastych). Strefa mrozoodporności – 4.
Doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych. Świetnie sprawdzi się również w zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.
Z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.