Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Długosz królewski

Długosz królewski

Dzielżan ogrodowy

Dzielżan ogrodowy

Przęstka pospolita

Przęstka pospolita

Zanokcica skalna

Zanokcica skalna

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żurawka drobnokwiatowa

Heuchera micrantha
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: purpurowa, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawka drobnokwiatowa to zimozielona bądź półzimozielona bylina z rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae).

Żurawka drobnokwiatowa – opis

Żurawka drobnokwiatowa tworzy dość zwarte kępy dekoracyjnych liści, które wyrastają z krótkiego kłącza (u jego podstawy wiosną wyrastają nowe rozety). Ponad nimi wznoszą się pędy kwiatostanowe, na których osadzone są smukłe, wiechowate kwiatostany składające się z drobnych rurkowatych, kremowych lub różowych kwiatów. Kępy liści osiągają od 15 do 30 cm wysokości, a pędy kwiatostanowe dorastają do 50–60 cm. Żurawka drobnokwiatowa kwitnie w od czerwca do sierpnia (czasem może rozpocząć kwitnienie już w maju i przedłużyć je do września).
Liście żurawki drobnokwiatowej są sercowate, w odcieniach zieleni i purpury, często z wyraźnym żyłkowaniem. Mają różnie ukształtowane brzegi blaszek.

>>Przeczytaj też: Żurawki: byliny o ozdobnych liściach na ogrodowe rabaty

Żurawka drobnokwiatowa – warunki uprawy

Żurawka drobnokwiatowa potrzebuje średnio nasłonecznionego (źle znosi pełne nasłonecznienie) lub półcienistego stanowiska. W cieniu liście gorzej się wybarwiają i często matowieją. Podłoże powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

>>Przeczytaj też: Żuraweczki – byliny o ozdobnych liściach: uprawa i zastosowanie. ZDJĘCIA ciekawych odmian żuraweczek

Żurawka drobnokwiatowa – pielęgnacja

Podłoże, w którym rośnie żurawka drobnokwiatowa powinno być stale umiarkowanie wilgotne (ale nie mokre). Wiosną i latem warto zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym, a jesienią nawieźć kompostem (rozkładając jego warstwę wokół rośliny). Przekwitłe kwiatostany i zasuszone liście należy systematycznie usuwać.
Warto jesienią lekko okryć roślinę, bowiem w bezśnieżne i mroźne zimy może przemarzać. Co kilka lat należy odmłodzić roślinę dzieląc kępy.
Żurawkę drobnokwiatową rozmnaża się przez podział kęp i oddzielanie krótkopędów wiosną lub pod koniec lata. Młode rośliny sadzi się w odległości około 50 cm od siebie. Zanim się rozrosną i liście zakryją powierzchnię gleby, należy regularnie odchwaszczać i spulchniać ziemię między roślinami.

Żurawka drobnokwiatowa – zastosowanie

Żurawka drobnokwiatowa doskonale nadaje się na rabaty w miejscach lekko zacienionych, skalniaki, do tworzenia obwódek i kobierców oraz obsadzania skarp i brzegów zbiorników wodnych. Znakomicie wygląda w kompozycjach z innymi bylinami o ozdobnych liściach, np. funkiami, bodziszkami czy trawami ozdobnymi. Można ją też z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne żurawki:

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.