Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Osoka aloesowata

Osoka aloesowata

Funkia ‘Midwest Magic’

Funkia ‘Midwest Magic’

Mikołajek ametystowy

Mikołajek ametystowy

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Żurawka ‘Caramel’ PBR

Heuchera ‘Caramel’ PBR
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, kępiasty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: czerwona, pomarańczowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawka ‘Caramel’ PBR to kępiasta bylina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Odmiana ta została wyselekcjonowana przez Sandrine Delabroye. Wprowadzona na rynek w Holandii, przez firmę Vitro Westlands w 2007.

Ta krzewinka tworzy zwarte poduchy karmelowych, owalnosercowatych, klapowanych liści odziomkowych, o orzęsionych brzegach wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości około 20cm. Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają 50cm. Kwiaty kremowe, drobne, zebrane w wiechowate kwiatostany, pojawiają się  od czerwca do lipca. Roślina na zimę traci liście, które zamierają.

Bylina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, półcienistych lub lekko ocienionych od strony południowej. W cieniu jej liście zielenieją. Wymaga przeciętnych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, dość żyznych gleb, stale nieco wilgotnych, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Roślina dość wrażliwa na suszę, brak wody powoduje znaczne osłabienie kwitnienia. Pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Dobrze reaguje na zabezpieczenie zimą przed mrozami (szczególnie w bezśnieżne, mroźne zimy). Można ją okryć np. gałązkami stroiszu. Strefa mrozoodporności 6A.

Żurawka ‘Caramel’ to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 30x30cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Żurawka ‘Caramel’ , z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział dobrze rozrośniętych, starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów (pędów bocznych) przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu. Pędy te traktuje się jako sadzonki i w celu lepszego i szybszego ukorzenienia można je umieścić w inspekcie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.